Pokiaľ sa zaujímate o oblasti hnojív a páčia sa vám dlhodobé vyhliadky uhličitanu draselného, (lepšie známeho ako potash), budú sa vám pravdepodobne páčiť aj fosfáty. Fanúšikom tejto komodity sa stal aj investičný guru Jeremy Grantham. V súčasnosti prebieha debata o tom, či by sme sa mali obávať takzvaného „vrcholu ťažby fosfátov“.
V podstate ide o to, či sme už vyťažili väčšinu ľahko dostupných, a teda aj lacných ložísk, čo by v budúcnosti mohlo znamenať potenciálny nedostatok tohto kľúčového prvku pre poľnohospodársku výrobu. Ako veľmi sú teda fosfáty dôležité? Tieto látky na bunkovej úrovni potrebujú všetky živé organizmy. Pokiaľ by sa nepoužívali v poľnohospodárstve, utrpeli by tým výnosy plodín. Bez dostatočných zdrojov fosfátov by teda hrozilo zadrhnutie moderného poľnohospodárstva a dnešné vysoké výnosy plodín by mohli dramaticky poklesnúť. V kombinácii s narastajúcou populáciou obyvateľstva by nás teda nečakalo nič dobré.
Fosfáty sa nedajú prakticky nahradiť inou surovinou a ich recyklovanie v súčasnosti nie je možné. Farmári by síce mohli udržiavať určitú úroveň fosfátov v pôde, pokiaľ majú prístup k tradičnému (živočíšnemu) hnoju. To ale pre mnohých veľkých poľnohospodárov, ktorí nechovajú dobytok, nie je praktické. Čo ešte viac zlepšuje vyhliadky fosfátov je fakt, že takmer 75% známych svetových zásob sa nachádza v jednej krajine – Maroku, resp. v spornom teritóriu Západnej Sahary, ktoré Maroko okupuje. Rovnako ako má Saudská Arábia možnosť ovplyvňovať cenu ropy znižovaním alebo zvyšovaním jej ťažby, môže rovnakým spôsobom aj Maroko stabilizovať cenu fosfátov na relatívne vysokých úrovniach. Dominancia jedinej krajiny pre túto kľúčovú surovinu vytvára aj obavy o bezpečné a stabilné dodávky na svetové trhy. Ďalšie krajiny s relatívne veľkými zásobami sa nachádzajú hlavne v severnej Afrike a na Blízkom východe, v krajinách ako Alžírsko, Sýria alebo Jordánsko. Investori sa ale týmto krajinám skôr vyhýbajú pre ich politickú nestabilitu.
Zaradenie fosfátov do investičného portfólia teda môže predstavovať pri dlhšom investičnom horizonte veľmi výnosnú stávku. Pri výbere investičného nástroja ale narazíme na pomerne veľký problém, keďže neexistuje veľa spôsobov, ako priamo participovať na vývoji ceny tejto komodity. Najväčší integrovaní producenti hnojív ako sú napr. spoločnosti Potash Corp. of Saskatchewan Inc. a Agrium Inc., síce ponúkajú určitú expozíciu voči fosfátom, ich produkcia tejto suroviny je ale skôr vedľajším produktom pri ich primárnej ťažbe uhličitanu draselného a nitridov.
Z veľkých hráčov ponúka najlepšiu expozíciu voči fosfátom spoločnosť Mosaic Co. Tieto pomerne veľké spoločnosti majú ale problémy s udržovaním svojej produkcie. V USA napríklad klesá produkcia hnojív už posledné dve desaťročia. Podobne aj kanadská spoločnosť Agrium Inc. oznámila, že zatvára takmer vyčerpanú povrchovú baňu blízko Kapuskasingu (v provincii Ontário) a výpadok produkcie nahradí dovozom z Maroka.
Omnoho väčšiu paletu výberu neponúkajú ani menšie ťažobné spoločnosti. Minulý mesiac zverejnila spoločnosť Paradigm Capital zoznam všetkých menších spoločností na svete, ktoré sa zaoberajú hľadaním a rozvojom nálezísk fosfátov. Tento zoznam obsahoval iba 16 spoločností, no odvtedy poklesol na 15, keďže kanadskú spoločnosť Rio Verde Minerals s ložiskami fosfátov v Brazílii, prevzala spoločnosťou B&A Minercao S.A., ktorú založil Robert Agnelli, bývalý výkonný riaditeľ ťažobného gigantu Vale S.A. „Fosfáty sú veľmi nerozvinutá kategória v komoditnom sektore. Keďže menších ťažobných spoločností je pomerne málo a ložiská fosfátov mimo Maroka sú vzácne, môžeme aj v budúcnosti očakávať ďalšie akvizície“, poznamenal Spencer Churchill, analytik pre sektor hnojív zo spoločnosti Paradigm Capital.
Z týchto spoločností sa iba niekoľko obchoduje na burze v Kanade. Najbližšie k zahájeniu ťažby má spoločnosť MBAC Fertilizer, ktorá v súčasnosti dokončuje práce na ložisku v Brazílii. Jej najväčším akcionárom, s 10% podielom, je spoločnosť B&A Mineracao. Ďalšou spoločnosťou v rozvojovej fáze je Stonegate Agricom, ktorá má ložiská v USA a Peru. Spoločnosť v decembri 2012 uverejnila štúdiu uskutočniteľnosti (feasibility study) a začiatkom tohto apríla oznámila, že dostala povolenie od štátu Idaho na začatie ťažby. Hlavným akcionárom tejto spoločnosti je Sprott Resources Corp., ktorá na konci roku 2012 vlastnila 32,5% podiel. Sú to síce špekulatívne a vysokorizikové investície, investorom ale ponúkajú veľmi dobrú expozíciu voči fosfátom.
Autor: Ján Tonka, Patria Direct SK
Zdroj: The Globe and Mail, Sprott Resource Corp.