Najväčší investičný príbeh desaťročia bude možno o rope

Stále silnější tlak na nahrazování ropy zemním plynem a rostoucí efektivita ve využívání fosilních paliv stačí na to, aby se poptávka po ropě dostala na svůj vrchol mnohem dříve, než trhy čekají. Posun od ropy k zemnímu plynu již probíhá ve Spojených státech, kterým pomáhá revoluce v oblasti břidlicového plynu. Tak, jak bude v USA tento proces nabírat na obrátkách, rozšíří se do celého světa, tvrdí analytici Citi. Podle jejich odhadů navíc klesá spotřeba paliva v osobních automobilech průměrným tempem 3 – 4 % ročně a v nákladních automobilech 1 – 2 % ročně. Strukturální býčí trh předchozích deseti let byl podle Citi tažen prudce rostoucí poptávkou po ropě kombinovanou s opakovanými neúspěchy o zvýšení nabídky u zemí mimo OPEC. Nyní se ale výhled v obou uvedených oblastech otáčí a na konci tohoto desetiletí by se tak měly ceny ropy pohybovat kolem 80 – 90 dolarů za barel.


Za povšimnutí stojí dva grafy od Citi, které ukazují, jak kartelové chování zaměřené na zvýšení cen a zisků kartelu nakonec zničí samo sebe. Cenový šok v 70. letech totiž vyvolal změnu trendu, po kterém se pohybovala poptávka. V 80. letech začala poptávka opět mírně růst, růst cen v roce 2008 to ale opět změnil. Došlo k dalšímu významnému poklesu poptávky. Během tohoto druhého růstu cen hrála významnou roli teorie ropného vrcholu. Ta hovořila o tom, že těžbaropy brzy dosáhne svého limitu a nevyhnutelným důsledkem bude energetická krize. Namísto toho se ovšem zdá, že zvládneme poměrně hladký přechod z jednoho paliva na jiné.

První graf ukazuje tmavě modře vývoj poptávky po ropě (na hlavu), světle modře reálné ceny ropy (v dolarech roku 2011), a to v období 1965 – 2011. Druhý graf ukazuje stejné veličiny, avšak se zaměřením na roky 1990 – 2011: 

Crude oil 1

Další dva grafy demonstrují, jak velký posun probíhá na energetickém trhu v USA. V prvním grafu je vidět vývoj těžby ropy v USA a ve druhém čisté dovozyropy do USA: 

Crude oil 2

Citi ke grafům poznamenává, že propad americké poptávky po ropě je zčásti odrazem toho, jak je nahrazována zemním plynem. V USA je tento trend nejsilnější, protože zde mezi cenami ropy a zemního plynu najdeme vysoké rozdíly. Podobný vývoj se ale dá v budoucnu čekat i v dalších zemích, včetně těch, kde rozdíly v cenách nejsou tak velké. Příkladem takové ekonomiky je Čína, u které bude docházet k substituci ropy plynem z důvodu snah o menší znečišťování životního prostředí. A pokud má Citi ve svých odhadech skutečně pravdu, největším investičním příběhem tohoto desetiletí může být to, jak trhy neodhadly rostoucí irelevanci ropy

(Izabella Kaminska, FTAlphaville)

Autor: Redakce, Patria Online

Zdroj: www.patria.cz