Bernanke naplnil holubičie očakávania, varoval pred ukončením QE. Podporil akcie, eurodolár na týždennom maxime.


Americkou ekonomiku nadále brzdí přetrvávající vysoká nezaměstnanost a úsporná politika vlády, příliš brzké utahování měnových podmínek by tak ohrozilo proces jejího oživování. Uvedl to předseda Federálního rezervního systému Ben Bernanke v projevu před hospodářským výborem Kongresu a nezklamal tak trhy, které v holubičí tón jeho slov doufaly. Wall Street následně navýšila úvodní zisky a euro vůči dolaru rychle posílilo.

„Předčasné utažení měnové politiky by mohlo vést k dočasnému zvýšeníúrokových sazeb, ale zároveň by s sebou mohlo nést významné riziko zpomalení nebo ukončení hospodářského oživení a způsobit další pokles inflace,“ řekl Bernanke. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu kvůli prudkému zlevnění benzinu klesly o 0,4 procenta a zaznamenaly nejrychlejší meziměsíční pokles za více než čtyři roky. Meziroční inflace klesla na 1,1 procenta. Situace ohledně nezaměstnanosti vykazuje jisté zlepšení, nicméně trh práce zůstává celkově slabý, uvedl Bernanke. Centrální banka tak podle předsedy Fedu bude pokračovat v nákupech dluhopisů, dokud se na trhu práce podstatně nezlepší vyhlídky.

Trh očekával, že si hlava americké monetární politiky zachová nadále holubičí tón a rozptýlí tak jakékoli náznaky, že by Fed mohl začít utahovat bezprecedentně uvolněné měnové podmínky. Na trzích se v posledních týdnech objevily spekulace, že by centrální banka mohla postupně snižovat objem prostředků na nákup vládních dluhopisů, jichž v současnosti nakupuje měsíčně za 85 miliarddolarů. Tento postoj následně svými výroky podpořili někteří jestřábi z Fedu, jako šéf filadelfského Fedu Charles Plosser.

Tíživá situace na trhu práce ale zůstává pro většinu zástupců Fedu důvodem k obhajování pokračujícího nákupu vládních aktiv. Signál o tom, že na utahování měnových kohoutů je ještě brzy, vyslal na trhy William Dudley, šéf newyorské pobočky Fedu. Ten dnes uvedl, že teprve za 3 až 4 měsíce bude jasnější, zda je největší ekonomika světa dostatečně zdravá na to, aby ustála fiskální škrty a umožnila tak tvůrcům měnové politiky tzv. QE začít ukončovat. Fed oznámil třetí kolo kvantitativního uvolňování v loňském září a na současný měsíční objem 85 mld. USD navýšil v prosinci.

"Měnová politika nyní přináší značný užitek," řekl Bernanke a odkázal na zvýšené spotřební výdaje na automobily a bydlení i nárůst bohatství spotřebitelů. "Měnová politika také pomáhá potlačovat vznikající deflační tlaky a brání inflaci klesat hlouběji pod dlouhodobý dvouprocentní cíl," dodal. Uznal nicméně, že politika nulových úrokových sazeb má i své nevýhody, především v podobě nízkých výnosů z úspor, a řekl, že Fed sleduje s ní spojené nerovnováhy na finančním trhu. Bernanke zopakoval, že Fed je připraven změnit tempo nákupů dluhopisů s ohledem na vývoj ekonomiky, jak uvedl výbor pro měnovou politiku banky na posledním zasedání 1. května.

Na slova z amerického Fedu dnes vyčkával mimo akciového trhu, kde se indexy pohybovaly 0,7 až 0,9 % v plusu, také eurodolar, který se obchodoval při denním rozpětí 1,2902 až 1,2958. V průběhu Bernankeho projevu eurodolar rychle rostl nad 1,2990 USD/EUR a dosáhl týdenního maxima až 1,2998 USD/EUR. Euro zisky následně opět umazalo a slábne vůči dolaru až na 1,2861 USD/EUR.

Vývoj kurzu eurodolaru - online

Česká měna dnes zisky neudržela. Odpoledne koruna k euru oslabila o 0,2 procenta k 26,094 CZK/EUR a umazala tak dopolední zisk, kdy se podívala pod hranici 26,00. Vůči dolaru oslabila z dopolední úrovně 20,10 k 20,27 CZK/EUR.


Autor: Barbora Malá, Patria Online
Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk