Pražská burza stojí opět nad propastí

Hlavní příčinu hledejme jinde

Na parketu české burzy jsem zažil jak období kuponové privatizace, tak rozkvět české burzy po vstupu do EU, ale i postupné odumírání BCPP od konce roku 2007. S mnohým, co uvedl Petr Koblic, můžu souhlasit, s mnohým ale ne a mnohé ještě nebylo vysloveno.

Hlavním důvodem, proč pražská burza opět balancuje na hraně nad propastí je podle vyjádření Petra Koblice pro Lidové noviny nižší likvidita v posledních dvou až třech letech na evropských trzích. Tak to je velmi alibistické tvrzení. Hlavním důvodem je totiž ztráta zájmu a peněz investorů investujících na české burze v letech 2007-2013. Na české burze je totiž pouze 12 titulů, z toho dva ukončily svůj krátký pobyt po IPO bankrotem (ECM a KITD) a další přinesly investorům děsivé ztráty (Orco, NWR, CETV, AAA, ČEZ, ERSTE, O2). Ty, co nepřinesly děsivé ztráty, bohužel přinesly jen ztráty mírnější, nikoliv však zisk.

Tady je třeba hledat hlavní příčinu poklesu likvidity a zájmu o českou burzu, ne alibisticky v tom, že klesají objemy i na jiných evropských burzách. Pokud investoři vytrvale ztrácejí peníze, nemohou následně tvořit objemy, ale naopak nuceně prodávají, z burzy se buď stahují jinam, nebo končí s obchodováním úplně, trh vysychá.

To vede následně k dalšímu poklesu kurzů akcií. Akcie, které by měly být při normálně fungujícím a likvidním trhu oceněny na P/E 10-15 jsou oceněny na P/E 4 a stejně je téměř nikdo kromě majoritního vlastníka nekupuje. Následně se kvůli tomu majoritní vlastník těchto akcií naštve a stáhne své akcie z burzy. To mluvím, jak jste jistě poznali, o AAA auto, první vlaštovce, která dobrovolně na své přání BCPP opustila.

Špatná IPO jsou také jednou z příčin

Českému trhu také chybí nové atraktivní emise a musí bojovat s historií primárních úpisů akcií, které záhy propadly. „Nejsem si zcela jist, že je správné, když se nová akcie pohybuje po dva roky od IPO pod emisní cenou,“ uvedl Petr Koblic pro LN s tím, že je to problém pro celý kapitálový trh. „Takové emise jsou noční můrou. Bohužel jich několik jak ve střední Evropě, tak v Praze proběhlo,“ dodal. No tady bych jen upřesnil, že v Praze jsou všechny IPO pod emisní cenou, některé i 90 %, a některé už i zbankrotovaly, takže opravdu kulantně zaobaleno, zřejmě pro ty co nemají přehled o českých IPO. IPO, na kterých se ale podílelo i vedení BCPP, rozhodně jsou jednou z příčin aktuálně nízké likvidity na burze v Praze.

Těch příčin je ale daleko víc, zmínil bych další, o kterých se ve zmiňovaném článku nemluví. Předně je to pokles zájmu o Českou republiku, který gradoval po vstupu do EU. Tehdy zahraniční kapitál spekuloval na konvergenci naší země k hospodářství EU a ta i nastala. Profitoval na tom zejména ČEZ, jehož akcie rostly z 60 Kč až na 1300 Kč a táhl tak, spolu s Unipetrolem, vzhůru celou burzu. S růstem ČEZu pak skončil růst i české burzy a následoval vytrvalý pokles. Situaci v posledních letech dále vyhrotil propad ECM, Erste,Orca, KITD, AAA, CETV a O2.

V poslední době to už vypadá tak, že do Česka chodí zahraniční spekulanti spíše šortovat na mělkém trhu než seriozně investovat.

Další příčinou poklesu likvidity je přesun spekulantů na OTC platformy, které se v česku v posledních letech rozšiřují. Je to zejména XTB, Plus500 a Wintrader, ale i certifikáty, waranty a OTC trh nabízený Brokerjetem. To dále rozmělňuje peníze určené na nákup akcií od tuzemských spekulantů. Spekulanti se rovněž mění, mají lepší znalost angličtiny než dříve, a tak dávají přednost likvidnějším a lépe performujícím zahraničním burzám. Kurzy českých akcií se tak svezly až k hodnotám, kde jejich pokles zastavily až vysoké dividendové výnosy.

To platí zejména o O2, PM, KB, ČEZ, Fortuně a Pegasu. Zbylé akcie jsou buď uměle drženy na fixní ceně jak je tomu u Unipetrolu, mají primární trh jinde nebo z burzy raději utíkají jako je tomu u AAA auto.

Je nějaké řešení tohoto odumírání?

Tuto situaci může změnit opravdu jen umělé sloučení s likvidnější burzou nebo další dlouhý pozvolný silný růst několika titulů, které následně vytáhnou celý trh, podobně jako to bylo v dobách růstu ČEZu a Unipetrolu. Kandidátem na tento silný růst může být při obrácení trendu ve vývoji cen energií právě ČEZ. Unipetrol by tentokrát mohlo nahradit NWR. Obrat v cenách energií by mohla nastartovat drahá ropa, která navzdory poklesu elektřiny již delší dobu nenápadně posiluje. Růst ropy nad 120USD by ale podle mne nenechal ceny zbylých energetických komodit, jako je uhlí a elektrická energie u dlouholetých minim. Při celkovém růstu hospodářství by mělo sekundovat zbídačené Orco a CETV.

V jednom s Petrem Koblicem ovšem do puntíku souhlasím, burza Praha je na tom aktuálně nejbídněji ve své krátké historii.

zdroj: easyinvest.cz