Striebro atakuje 9 mesačné minimá! Medveďov pribúda.

Ceny stříbra se stále více pohrouží do medvědího teritoria. Investory od vzácného kovu odrazují neuspokojivá data z průmyslového sektoru hlavních ekonomik. Na trhu se množí obavy, že postupný odliv zájmu by se mohl změnit ve zběsilý úprk. 

Za posledních pět dní stříbro odepsalo 7 %. Z lednových lokálních maxim nad 32USD za unci se komodita svezla téměř o pětinu níž a momentálně obchoduje na 26,8 USD za unci – poblíž červnových minim. Loni v říjnu přitom kupci za unci museli nabídnout až 35 USD. Ze stříbra se tak stal ještě větší propadák než zezlata, u něhož se ztráty za poslední tři měsíce drží v jednociferném pásmu. 

Podle dat americké komise pro obchodování s komoditami a futures se sázky na další pokles kotací stříbra pomalu blíží počtu dlouhých pozic, což se naposledy stalo v září 2007. 

Řada investorů stříbro opustila a přesedlala raději na americký akciový trh, který v posledních týdnech lámal jeden rekord za druhým. Jiní dříve kov používali jako zajištění proti inflaci. Ta však ve většině zemí zůstává pod kontrolou a neutěšený výhled globální ekonomiky akceleraci růstu cen prozatím neslibuje. 

Nově kovu škodí množící se známky zpomalujícího oživení globální průmyslové aktivity. Poptávka ze strany zpracovatelských odvětví, která byla jedním z posledních pilířů podpory, se podle všeho hroutí také. Stříbro se používá v mnoha sektorech z kategorie high-tech, včetně solárních panelů a elektroniky. Šperkaři a mincovny se na spotřebě podílí z necelé poloviny 

„Méně iPhonů, méně poptávky po stříbře,“ shrnuje situaci na trhu Sean McGillvray, který ve společnosti Great Pacific Wealth Management zodpovídá za alokaci aktiv. Nedávno na kovu otevřel krátkou pozici. 

Sázky na pokles cen se na trhu futures začaly hromadit zhruba před šesti týdny, ačkoliv vzácný kov setrvale klesá už šestým měsícem. Podle analytiků to značí, že se investoři připravují na ještě větší propad. 

I po třech medvědích trzích (alespoň 20% poklesech od maxim) od roku 2011 sestříbro stále obchoduje za, historicky vzato, vysoké ceny. Zvrat v trendu a návrat ke zdražování by mohla zajistit událost, která by otřásla důvěrou investorů, čímž by se ze stříbra opět stal bezpečný přístav. Centrální banky pokračují v tiskařské mánii a pumpují do ekonomiky nové a nové peníze. Udržují tak při životě obavy z inflace

Významnou roli budou hrát výrobci solárních panelů, na něž v roce 2011 připadlo téměř 7 % celkové průmyslové poptávky po stříbru. Čína, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem cenného kovu, se bude na světové poptávce výrobců solárních panelů podílet v roce 2015 z 28 procent, odhaduje společnost BNEF. Stříbru by mohlo pomoci Pekingem ohlášené zvýšení cíle pro nově budované solární kapacity. Do roku 2015 plánuje Čína zvýšit výkon solárních elektráren o 35 GW, přičemž původně se počítalo s 21 GW. 

Ceny stříbra poprvé výrazně vzrostly v roce 2010, jelikož investoři věřili, že stimulační opatření centrálních bank podnítí zvýšenou inflaci a zároveň posílí průmyslovou poptávku. Nyní se pro řadu obchodníků kov dostal do nejhorší možné situace: ekonomika není dost silná na razantní zvýšení průmyslové výroby, ale ani ne dost slabá na další kolo měnové stimulace. 

Fyzicky je stříbro nadále hojně poptáváno, často lidmi, kteří ho hodlají držet déle kvůli obavě z neudržitelnosti současné fiskální a monetární politiky. Prodeje stříbrných mincí ve Spojených státech v lednu vystoupaly na rekordních 7,5 mil. uncí a v rámci 1Q13 zaznamenaly meziroční nárůst o 40 %. 

Autor: Václav Trejbal, Patria Online
(Zdroje: WSJ, BNEF, Bloomberg)