Liberalizácia na čínsky spôsob

Celkom nenápadne sa tento týždeň odohrávali udalosti, ktoré môžu zásadne ovplyvniť smerovanie nielen Číny, ale aj krajiny, s ktorými Čína obchoduje. Nová čínska vláda, ktorá vznikla na konci minulého roka, už od začiatku vysiela signály na všetky strany o pripravovanej liberalizácii čínskeho finančného systému. Jednotlivé návrhy začínajú naberať reálne kontúry. Vláda napríklad uvoľní investovanie do zahraničných fondov na čínskom kapitálovom trhu a jednotlivcom bude tiež umožnené nakupovať akcie za hranicami štátu. Zmeny sa budú týkať aj konvertibility čínskej meny, zlepšenia kontroly rizika spojeného s dlhmi lokálnych vlád a presadzovania zmien v registračnom systéme čínskych domácností. Zmeny plánované do budúcnosti by mali zahŕňať zvýšenie alebo odstránenie kvót pre zahraničné investície na dlhopisovom a akciovom trhu a umožnenie čínskym spoločnostiam požičiavať si aj v zahraničí, uviedol Chen Bingcai, výskumník čínskej štátnej akadémie. 

Hlavným princípom uvoľňovania reštrikcií na čínskom trhu je časová následnosť,. To znamená, že prvé prídu na rad opatrenia týkajúce sa dlhodobých investícií a nasledovať budú opatrenia pre krátkodobé kapitálové toky , čo postupne povedie k celkovému uvoľneniu toku peňazí, poznamenal pre agentúru Bloomberg Chen Bingcai. Štátna rada ešte v marcovom vyhlásení avizovala liberalizáciu výmenných kurzov a tiež úrokových sadzieb. Viacerí analytici sa ale zhodujú na tom, že Čína potrebuje obetovať krátkodobý rast, aby mohla aplikovať všetky štrukturálne zmeny. Pozitívne tiež hodnotia fakt, že nová vláda sa snaží podporiť rast cez trhové reformy a nesiaha po tradičných vládnych stimuloch. 

Táto cesta liberalizácie vyvoláva viacero otázok ohľadom budúcnosti Číny. Má ambíciu stať sa medzinárodným finančný centrom spolu so Shanghaiom podobne ako New York alebo Londýn? Dokáže si toto postavenie udržať? Odpovede na tieto otázky môžu mať na globálny trh rôzne konsekvencie. Ak by sa v rámci Ázie stal čínsky juan rivalom amerického dolára, pre USA by to mohlo znamenať stratu postavenia svojej meny na svetových trhoch. Toto smerovanie bude pre Čínu určite prospešné, hlavne z pohľadu efektívnejšieho systému úspor investovaných do produktívnych investícií a možností čínskych spoločností financovať projekty nie len z domácich zdrojov. Na druhej strane však stojí exportná stratégia, ktorá celé generácie drží juan neprirodzene nízko. Zníženie vplyvu vlády na finančné trhy by ale mohlo mať za následok prudký rast volatility na domácom kapitálovom trhu. 

Autor: Katarína Obická, Patria Direct SK
Zdroje: The Washington Post, Bloomberg, China Daily