Potravinová krize na obzoru?

Poté co cena kukuřice na burze vzrostla od června přes 40% (podobně rovněž pšenice, atd.) se začíná nejen investiční komunita ptát, zda se nacházíme na pokraji potravinové krize. Příčinou jsou obrovské sucha na středozápadě a západě USA ničící úrodu a v podstatě se na počátku července nedalo tady v Chicagu jít venku ani volným tempem déle než cca 20 min., aniž by člověk nebyl dehydrován a vyčerpán. Podle předpovědí meteorologických společností bude červenec zřejmě neteplejším za 117 let.

Tento týden americké ministerstvo zemědělství ve svém pravidelném reportu snížilo předpověď domácí produkce o 12% a odhad konečných zásob 2012-2013 o 37%! USA jsou nejvýraznějším „hráčem“ na poli globálního zásobování potravinama a jakožto největší světový exportér kukuřice, sóji a pšenice se podílí na jedné z každých tří tun u těchto zrnin obchodovaných na světových trzích. Z kukuřice se dále vyrábí rovněž biopalivo ethanol, jehož cena na burze pak od června posílila o 25,79%.

Cena zemědělských komodit tak roste třetí léto z posledních pěti a jistě mají investoři a politici na paměti situaci z let 2007-2008 kdy sucha v Argentině a Austrálii přispěly k nárůstům cen obilovin a toto následně započalo sociální a politické nepokoje ve více než 30 zemích světa. Stále se situace však nestává vážnou, jelikož se dané nárůsty cen obilovin ještě nestačily promítnout zřejmě plně do inflačních statistik převážně méně vyspělých zemí, kde ceny potravin tvoří podstatnou část indexu spotřebitelských cen. Avšak i tak OSN i OECD ve svých výročních reportech předpovídají ceny potravin na vyšší úrovni v následujících 10-ti letech. Významným faktorem je, že stav zásob není na takové úrovni jako v minulých letech, kdy docházelo k prudkým nárůstům ceny z důvodů náhlých externích šoků. Tak bude zajímavé sledovat, jak se trh bude vyvíjet boudou-li přicházet případně další nepříznivé odhady produkce.

V analytických kruzích se začínají objevovat i odhady ceny kukuřice kolem 9 USD za bušl (1 bušl je cca 25,4 kg). To by přisoučasné ceně představovalo nárůst cca 1,60 USD za bušl a pohyb o 8 000 USD na jeden kontrakt obchodovaný na burze v Chicagu. Závěrem se pojďme podívat vývoj ceny kontinuálního kontraktu kukuřice a dále srovnání s komoditním indexem Dow Jones UBS plus jejich spread za posledních několik let (týdenní data):


autor článku: Martin Lembák, zdroj:proinvestory.cz