Buffett: Politika centrálnych bánk je útokom na peniaze sporiteľov a držiteľov dlhopisov

Zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway, jejímž zakladatelem a šéfem je známý miliardář Warren Buffett, v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 51 procent na 4,89 miliardy USD, a vysoko tak předčila očekávání analytiků. K nečekaně dobrým výsledkům nejvíce přispěly pojišťovací aktivity a zvýšení hodnoty investic. 

Příjmy se za tři měsíce do konce března zvýšily o 15 procent na 43,87 miliardyUSD. Provozní zisk stoupl o 42 procent na 3,78 miliardy USD. Provozní zisk na akcii, který je podle Buffetta lepším měřítkem skutečného výkonu firmy než čistý zisk, protože nezahrnuje zisk nebo ztrátu z investic a finančních derivátů, za kvartál dosáhl 2 302 dolaru, zatímco konsensus trhu byl nastaven na úrovni 1995,5 dolaru. 

Provozní zisk Berkshire Hathaway z pojišťovacích aktivit se zdvojnásobil na 1,7 miliardy USD. Provozní zisk z aktivit mimo pojišťovnictví stoupl o 12 procent na 2,25 miliardy USD. Hodnota investic a finančních derivátů stoupla na 1,1 miliardyUSD z 580 milionů USD. Hotovostní pozice společnosti meziročně vzrostla ke konci března letošního roku z 37,83 miliardy dolarů na 49,09 miliardy dolarů.

Buffettova firma vlastní téměř 80 dceřiných společností z mnoha oblastí. Kromě pojišťovnictví jsou to třeba výroba nábytku, oděvů, klenotů, cukrovinek a chemikálií. Má rovněž významné podíly ve firmách Coca-Cola (42,24 USD, 0,67%), Wells Fargo (37,74 USD, 0,88%) a IBM (204,51 USD, 1,05%). 

Tištění peněz znamená ztráty ze spoření a dluhopisů

Více než samotné výsledky společnosti Berkshire Hathaway investoři opět sledovali doprovodné komentáře třetího nejbohatšího muže světa, který podle informací agentury Bloomberg disponuje majetkem v hodnotě 58,1 miliardydolarů

Buffett na sobotní valné hromadě předpověděl, že společnost Berkshire bude prosperovat i po jeho odchodu, protože její manažeři a zaměstnanci budou odolávat snahám o změnu způsobu fungování podniku. "Klíčem je udržet podnikovou kulturu a mít ve funkci generálního ředitele chytrého a energického nástupce," řekl Buffett. Buffett dále uvedl, že v představenstvu společnosti je již relativně silný konsensus ohledně jeho nástupce. Konkrétnější však nebyl. 

Ekonomika Spojených států by podle Buffetta měla pokračovat ve stabilním růstu, který začal po propadu v roce 2009. "Setkali jsme se již s mnohem horšími problémy, než jsou ty, kterým čelíme nyní," prohlásil Buffett. "Toto není naše nejtěžší hodina," dodal. 

Lehká však současná doba podle Warrena Buffetta rozhodně není pro Američany, kteří si šetří na budoucnost v bankách, nebo drží dluhopisy. „Je mi líto lidí, kteří přilnuli k fixním dolarovým investicím,“ řekl o víkendu Buffett na události, která podle mnohých účastníků svou atmosférou připomíná rockový koncert. 

Důvodem pasti, v níž uvízla především starší generace Američanů spořící si na penzi, je podle Buffetta politika centrálních bank včetně té americké. „Bernanke měl před sebou těžkou volbu a rozhodl se stoupnout na pedál měnové politiky, dostat sazby na v podstatě neslýchané úrovně a ponechat je tam. A dokud má tu nohu na plynu opravdu poškozuje střadatele,“ upozornil Buffett v rozhovoru pro CNBC. 

Dluhopisy jsou nyní podle Buffetta „hroznou“ investicí, protože jsou „uměle vysoko“ neceněny kvůli kvantitativnímu uvolňování měnové politiky americké centrální banky a dalších podobně jednajících investicí. Až půjdou sazby opět nahoru, lidé začnou ztrácet peníze, upozornil finančník.

Akcie mohou růst "mnohem výš"

Kdo podle Buffetta zaparkoval své peníze v hotovostních ekvivalentech nebo krátkodobých pokladničních poukázkách americké vlády, ten zcela zmeškal party, která se odehrála na amerických akciových trzích v posledních devíti měsících. „Je to brutální, vůbec nevím, co bych dělal na jejich místě,“ dodal. V rozhovoru pro televizi CNBC následně Buffett uvedl, že věří, že v dlouhodobém horizontu akcie dále porostou.

I po růstu akciových indexů půjde tento typ aktiv podle Warrena Buffetta v dlouhodobém výhledu „mnohem výš“. K faktu, že americký index Dow Jones minulý týden překonal hladinu 15 000 bodů Buffett dnes uvedl, že by lidé měli zbystřit především, když pod tuto hladinu opět poklesne. „Tehdy budou akcie levnější a mnohem atraktivnější,“ uvedl dnes tento investiční guru. V krátké odpovědi na otázku ohledně jeho názoru na vývoj v Evropě potom uvedl, že problémy evropské ekonomiky vytvářejí zajímavé nákupní příležitosti.

Autor: Martin Tesař, Patria Online
Zdroj: AP, Bloomberg, CNBC, ČTK, Berkshire Hathaway