Zlato koriguje díky indické poptávce. Těžaře čekají zlé časy

Těžařské firmy specializující se na zlato se v minulosti navzdory prudkému zdražování jejich komodity příliš velkému zájmu investorů netěšily. Sázky na růst ceny zlata se soustřeďovaly do indexových fondů či přímo do koupě suroviny ve fyzické podobě. Po největším sešupu zlata za posledních třicet let to vypadá, že se jeho těžařům bude dařit ještě hůř. Pokud se cena blyštivého kovu nezotaví, řada dolů bude nucena kvůli vysokým nákladům produkce zavřít.

Společnosti Barrick (18,27 USD, 1,61%) Gold a Newmont Minining, dva největší producenti na světě, tvoří jen část z indexu FTSE Gold Mines, který od vrcholuzlata v roce 2011 ztratil 169 mld. USD hodnoty. Barrick od začátku roku přišel o polovinu tržní kapitalizace a při ceně pod 18 USD za kus se obchoduje nejlevněji za 10 let. Newmont si vede jen o trochu lépe: od ledna odepsal 30 % a pohybuje se na pětiletém minimu. Celkově se těžaři v porovnání s cenou zlataobchodují nejlaciněji za posledních 20 let. Samotná komodita se od začátku roku svezla o 15 % níž.

Cena zlata dnes vyskočila nad 1400 USD za unci, zejména díky zprávám o nákupní horečce, která kvůli propadu vzácného kovu propukla v Asii. Indie, největší světový spotřebitel zlata, by měla zvýšit import ve 2Q13 meziročně o 36 %, ohlásila včera tamní asociace obchodníků se zlatem. Mincovně v australském Perthu v tomto týdnu vzrostl odbyt o 100 %.

00 zlato týden

Současné kotace zlata se nebezpečně blíží průměrným globálním produkčním nákladům, které japonská Nomura (7,56 USD, 0,53%) odhaduje na 1200 USD za unci. Těžaři, kteří zlatonosnou horninu dobývají z hůře dostupných či chudších ložisek, jako například kanadské Semafo či Golden Star Resources, podle banky Macquarie čelí uzavírkám dolů, nebo finančním ztrátám. Před nutností omezit těžbu varovala Tanzánie, čtvrtý největší africký producent.

I když zlato v posledních letech výrazně zdražilo, jeho těžaři se octli pod tlakem rostoucích nákladů na vstupy. Musí platit vyšší mzdy a utrácet víc za vybavení i suroviny, které sami potřebují. Průměrné hotovostní náklady 10 největších hráčů ve 3Q12 činily 694 USD za unci, o 50 % víc než ve 3Q10. Tato položka přitom neodráží skutečné výdaje spojené s udržitelnou těžbou (např. odvoz sutiny, náklady na průzkum). Ty se v případě společnosti Barrick ve 4Q12 pohybovaly kolem 950 USD za unci; v 1Q13 vzrostly na 972 USD za unci. V Newmontu ve stejném kvartále dosáhly 1192 USD za unci. Jihoafrický těžař Harmony GoldMining vykázal celkové náklady ve 2H12 na úrovni 1446 USD za unci.

„Jakákoli společnost, která se v posledních třech letech nesoustředila na efektivitu a náklady, na tomto trhu ztroskotá,“ prohlásil výkonný ředitel australského těžaře Kingsgate Consolidated. O tom, že úpadkový scénář řadě firem skutečně hrozí, svědčí šest propuštěných výkonných ředitelů severoamerických těžařů v minulém roce. Poroučet se musel i CEO Barricku Aaron Regent. Vaz mu zlomil nepovedený projekt nového dolu Pascua-Lama, jehož předpokládané náklady musely být zvýšeny ze 3,6 mld. USD na 8,5 mld.USD.

Zatímco těžaři se soustředili na objem produkce na úkor marží, investoři raději vkládali peníze do indexových akcií (ETF) navázaných na zlato bez nutnosti ho fyzicky vlastnit. Hmotnost kovu, který investice do zlatých ETF reprezentují, se od roku 2007 téměř zečtyřnásobila. „Těžaři dnes akcionářům vydělávají stejně málo, jako když zlato stálo 300 USD za unci,“ shrnuje problém Brenton Saunders z fondu Taurus Funds Managent.

V ohrožení se podle analytiků ocitnou průzkumníci a poskytovatelé služeb, které těžaři využívají. Horší dostupnost úvěrů čeká společnosti s menším počtem dolů či úzkým zaměřením pouze na zlato. Všeobecně se počítá s drastickou redukcí kapitálových výdajů. Při současných cenách je „podle našich propočtů zhruba 15 % těžařských společností pod vodou,“ tvrdí Tyler Broda z Nomury. Očekává, že vzácný kov by letos mohl klesnout až k 1000 USD za unci. Stejně medvědí předpověď vydala včera Deutsche Bank (29,95 EUR, 1,30%). „Nová realita“ si prý vyžádá propad až k 1050 USD, aby tak zlato srovnalo historický krok se zbytkem komoditního spektra.

Většina trhu s tak pesimistickým výhledem nesouhlasí. Podle mediánu 29 analytiků oslovených agenturou Bloomberg by průměrná cena zlata měla letos činit 1717 USD za unci. Tlaku na pokles cen budou každopádně nejlépe odolávat těžaři v Austrálii, kteří se pyšní nejnižšími náklady. Mezi doporučované patří Beadell Resources, Regis (17 USD, -0,26%) Resources a Newcrest Mining. Podle Macquarie má dobrou pozici i severoamerický Goldcorp (27,79 USD, -0,18%).

Autor: Václav Trejbal, Patria Online
Zdroje: Bloomberg, Reuters, World Gold Council