Smaghi: Draghi musí oslabiť euro. Šéf Bundesbank pripúšťa zníženie sadzieb


Autor: Josef Němeček, Patria Online

Euro dostalo dva slovní stimuly, které jej k americkému dolaru seslaly nejprve k 1,311 a následně až pod 1,305 USD/EUR. Evropská centrální banka v čele s guvernérem Mario Draghim musí najít cesty, jak nejen euru zabránit v dalším posilování, ale kterými jej donutí oslabit, uvedl nejprve bývalý respektovaný člen vedení ECB Bini Smaghi. Euro po jeho slovech dosáhlo denního dna 1,3114USD/EUR od úrovně u 1,3150. Následně šéf německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann připustil další snížení sazeb ECB, jakmile krok nově příchozí informace ospravedlní. Euro po jeho slovech dále oslabilo až na 1,3042 USD/EUR při maximu dne 1,3201, tedy až o 1,2 procenta.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):



 Euro v uplynulých třech týdnech posílilo o více jak 2,5 % k americkému dolaru. ECB na posledním měnovém jednání nerozhodla o dalších nástrojích stimulace či rozšíření těch stávajících, zatímco Japonsko i Spojené státy jsou na hraně ztráty měnové politiky kvůli podpoře ekonomického růstu. „Evropa je slabší než Spojené státy i než Japonsko, tedy také euro musí být slabší,“ uvedl Smaghi, podle kterého šéf ECB Draghi nebude mít jinou možnost, než euro srazit. „Podíváme-li se na vývoj den po dni, evropská měna zpevňuje, zejména s ohledem na to, co se událo v Japonsku. Tam nový guvernér centrální banky usiluje o obnovení inflace skrze širokou stimulaci i v úrovni zlomení inflačních očekávání, například cestou zvýšení výhledu pro spotřebitelské ceny.

Japonská centrální banka 4. dubna rozhodla o zdvojnásobení měsíčních odkupů dluhopisů a vyhlásila cíl dosažení 2% míry inflace na dvouletém horizontu. Fed odkupuje měsíčně 85 miliard dolarů vládního a hypotečního dluhu a uvolněnou politiku chce nechat do dosažení alespoň 6,5% míry nezaměstnanosti. „U ECB nevidím žádnou adekvátní snahu, která by mohla obsahovat například odkupy dluhopisů v zemích, které již mají rekordně nízké zápůjční náklady, zejména Německu,“ uvedl Smaghi. Podle něj sice Draghi signalizoval připravenost ECB k dalšímu snížení sazeb, ale například neudělal nic pro podporu oblasti, kterou sama ECB dlouhodobě označuje za slabé místo ekonomiky a to jsou malé a střední podniky a tok úvěrů k nim.

Na slova Smaghiho navázal co do oslabení eura na trzích šéf německé centrální banky Bundesbank Weidmann prohlášením, že svět je uprostřed monetaristických měnových válek a sotěže o to, kdo sníží sazby naposled a žeECB může přikročit k dalšímu snížení sazeb, jakmile to nově příchozí informace odůvodní.

Zatímco Bini Smaghi volá po akceleraci stimulačních opatření ekonomiky ze strany ECB, Mezinárodní měnový fond v čerstvé zprávě varuje centrální banky v čele s Fedem před vyvoláním dalších bublin na aktivech a destabilizací finančních trhů.

„Politika nízkých úrokových sazeb je podporou ekonomiky a měla by pokračovat. Nese s sebou ale významné vedlejší efekty, jako neúměrný nárůst korporátního dluhu, bublinu na akciových trzích či rizikové investice penzijních fondů (viz rozhodnutí tuzemské Erste). Znaky nových bublin na aktivech existují, uvedl MMF.

Měnový fond upozornil, že efekt nízkých úrokových sazeb nahnal investory do akcií a dalších rizikovějších aktiv a pryč z trhu dluhopisů. „Růstem cen akcií chce Fed vyvolat efekt růstu bohatství a posílit tak ochotu spotřebitelů k výdajům a nabudit hospodářský růst,“ upozornil MMF v situaci, kdy S&P 500, DJIA i další globální akciové indexy padají ze svých maxim. „Nevidím známky rapidního úvěrového růstu a zadlužení či významné riziko vzniku bublin na aktivech, které by ohrozily finanční stabilitu. Existují ale důkazy honby části účastníků trhu za vysokými výnosy a Fed tuto snahu pozorně monitoruje,“ uvedla za Fed Yellenová s tím, že Fed pracuje na rozšíření dohledu nad trhem.

Základní problémy dluhové krize eurozóny a hlubší evropské integrace musí řešit vlády a ECB je v tom nahradit nemůže, uvedl naposledy včera šéf ECB Mario Draghi. I na toto jeho vystoupení směřovala slova Bini Smaghiho. „ECB poskytla vládám dost času na kroky ke stabilizaci bankovních systémů a zlepšení dlouhodobých podmínek růstu tím, že svými mimořádnými opatřeními zabránila panice a výprodejům. Dokončit práci za ně však už nemůže,“ uvedl Draghi.

Politiku nízkých úrokových sazeb nedávno kritizoval hlavní ekonom Deutsche Bank David Folkerts-Landau. Nízké úrokové sazby centrálních bank dle něj zatím nepřinesly žádný trvalý hospodářský růst a znehodnocují úspory, uvedl. „Strach ze slabého růstu je iracionálně velký. Centrální banky se chovají tak, jako bychom se nacházeli uprostřed velké deprese a pálí těmi nejtěžšími zbraněmi," odmítl Folkerts-Landau současnou politiku centrálních bank.


Autor: Josef Němeček, Patria Online
Zdroj: Bloomberg, Reuters, ECB, MMF, DPA, AP, AFP, Dow Jones, Zerohedge