Pimco o Číně: Vyhněte se dluhopisům exportních odvětví, lepší jsou utility a energetiky

Největší dluhopisový fond Pacific Investment Management Co.(Pimco) doporučuje obligace energetických šampionů a společností poskytujících komunální služby v Číně. Zatímco sektoru utilit a energetik by v druhé největší ekonomice světa měl prospět posun k růstovému modelu postavenému na spotřebě, předlužené společnosti závislé na exportu se kvůli zpomalování světové ekonomiky budou stále víc dostávat do potíží. 

„Nejvíc důvěřujeme segmentu utilit a energetik,“ napsal šéf dluhopisového oddělení hongkongské pobočky Pimca Raja Mukherji. Nedostatek energetických zdrojů a málo rozvinuté distribuční sítě podle něj vytváří příležitost pro „včasné investice do budoucích vítězů“ na trhu. 

Dluhopisy čínských energetik a utilit podle údajů Bank of America (BofA) od začátku roku vynesly 0,75 %, čímž se v rámci 12 čínských sektorů zařadily na samé dno spektra. Na opačném konci nabídli developeři 2,6 %. Průměr čínských obligací denominovaných v dolarech činí 2 %. Od dubna 2010 do září 2012, kdy čínská ekonomika začala zpomalovat, nabídly obligace energetik investorům 37,4% výnos. Průměr širokého indexu BofA činil 24 %. 

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service minulý týden zhoršila výhled ratingu čínských státních dluhopisů z pozitivního na stabilní. Ještě předtím agentura Fitch Ratings snížila rating dlouhodobých závazků Číny v místní měně na A+ z AA-. Krok odůvodnila zvýšenými riziky prudké úvěrové expanze v zemi spolu s nárůstem úvěrových aktivit "stínového bankovnictví". 

Celkový objem úvěrů v ekonomice včetně úvěrů neposkytovaných bankami ke konci roku 2012 vzrostl dle odhadů Fitch na 198 % HDP z 125 % HDP na konci roku 2008. Čínský Národní kontrolní úřad nedávno uvedl, že dluh místních samospráv a centrální vlády na konci roku 2012 činil 15 až 18 bilionů jüanů. To odpovídá 29 až 35 % ročního výstupu ekonomiky. 

Dluhové břemeno těžce doléhá například na výrobce solárních panelů, kteří většinu produkce vyváží do Evropy nebo do Spojených států. Společnost LDK Solar minulý týden nebyla schopna dostát svým závazkům a splatit je v plné výši. V polovině března vyhlásil bankrot solární gigant Suntech Power Holdings, kterého pohřbily nesplacené dluhopisy v hodnotě 541 mil. USD

Úřady se snaží tvrdě zasáhnout proti poskytování úvěrů na spekulace s realitami a na zbytečné a nevýnosné infrastrukturní projekty. Mezitím dochází ke všeobecnému zpomalení ekonomického růstu. V prvním kvartále čínské hospodářství nedosáhlo na „povinnou“ 8% metu očekávanou analytiky. Strach z budoucnosti investory přiměl k hledání útočiště v obligacích garantovaných Pekingem. Výnos desetiletého státního dluhopisu se pohybuje u 3,5 %. 

Podle Pimca se dá v nejbližším období očekávat utažení dluhové expanze a další zpomalování hospodářského růstu. Loni fond čínské ekonomice předpověděl 7% růstové tempo, které označil za „nový normál s čínskými charakteristikami“. V reakci na neuspokojivá makroekonomická data z minulého týdne přistoupily ke zhoršení prognóz růstových temp i banky Goldman Sachs, JPMogran, Westpac aNomura, a to až na 7,5 % ročně. 

Investoři by se podle Pimca měli vyhnout společnostem s velkým zadlužením a s obchodním modelem postaveným na starém systému, kdy ekonomiku táhl nejdřív vývoz a poté investice. „Co se úvěrů týče, klíč spočívá v zachování defenzivní pozice,“ tvrdí Mukherji s tím, že je to nezbytná taktika pro prostředí, v němž odměna za riziko vyjádřená spready dramaticky klesla. 

Dluhopisový fond Pimca Emerging Asia Bond Fund (PEABEUI), zaměřující se na perspektivní ekonomiky jihovýchodní Asie a Číny, za posledních 12 měsíců investorům vynesl 12 %, čímž podle statistik agentury Bloomberg překonal 73 % konkurence. V Asii se Pimco zaměřuje na obligace velkých státních ropných firem, které se mohou spolehnout na podporu mateřských vlád a které se v nadcházejících horších časech stanou pro růst ekonomiky ještě důležitější. 


Autor: Václav Trejbal, Patria Online
Zdroje: Bloomberg, Pimco, Reuters