Blíži sa koniec Bena Bernankeho včele FEDu?


Šéf americké centrální banky Ben Bernanke je na cestě z čela Fedu, interpretují bankéři i média fakt, že se letos v srpnu nezúčastní tradičního setkání šéfů centrálních bank světa v Jackson Hole. Dnešní potvrzení Bernankeho absence zesiluje spekulace, že koncem jeho mandátu v čele Fed bude konec stávajícího funkčního období - leden 2014.

Bernanke byl od roku 2006, kdy nastoupil do čela Fedu, vždy hlavním řečníkem pozorně sledované série konferencí o měnové politice. V roce 2010, kdy jej prezident Barack Obama jmenoval na druhé čtyřleté funkční období, ve svém projevu v Jackson Hole signalizoval další kolo masivních nákupů dluhopisů v rámci podpory ekonomiky. To Fed o dva měsíce později skutečně oznámil.

Mluvčí Fed Bernankeho letos omluvil s poukazem na "kolidující osobní kalendář" ("seasonal scheduling conflict"). Konference se letos koná 22. až 24. srpna. Sám Bernanke oficiálně ke své budoucnosti v čele Fed nic neřekl, v rovině zdrojů z jeho okolí ale byl již dříve citován ve spojení s osobní únavou z řízení Fedu v turbulentní době a přáním věnovat se svým blízkým. Znovuzvolený americký prezident Barack Obama zatím nenaznačil, zda bude chtít Bernankeho jmenovat i na třetí období.

„Bernankeho odmítnutí jet do Jackson Hole je známkou toho, že v lednu z Fedu odejde,“ uvedl pro AP profesor ekonomie na Oregonské univerzitě a autor blogu FedWatch Tim Duy. V Jackson Hole se tak hlavní pozornost zaměří na „pravou ruku“ Bernankeho ve Fed, viceguvernérku Janet Yellenovou. Ta vystupuje stále aktivněji a je považována za Bernankeho nástupkyni.

Yellenová hlasitě podporuje Bernankeho extrémně uvolněnou měnovou politiku. Těší se důvěře prezidenta Obamy a její jmenování by dalo najevo, že Fed bude v nastavené měnové politice pokračovat. „Pokud bude Yellenová hlavním řečníkem v Jackson Hole, jen by to potvrdilo její pozici favorita, uvedl ekonom investiční společnosti Columbia Management Zach Pandl.

Pozorovatelé připomínají opakované Bernankeho poznámky z minulých měsíců, které budí dojem, že po dvou mandátech a osmi těžkých letech, kdy zemi provedl finanční krizí a hlubokou recesí, je šéf Fedu připraven odejít - zřejmě zpět do akademického světa. "Nemyslím, že jsem jediným na světě, kdo dokáže vést Fed skrze exit (ukončení nynější superuvolněné měnové politiky)," řekl například Bernanke v březnu.

Fed od krize roku 2008 drží fakticky nulové úrokové sazby a svou bilanci od té doby nákupy dluhopisů nafoukl nad tři biliony dolarů. To je zhruba trojnásobek předkrizové úrovně. Pomocí nákupů dluhopisů Fed udržuje nízké dlouhodobé úroky (cílí na dlouhý konec výnosové křivky, zejména kvůli realitnímu trhu a hypotékám), což má podporovat úvěrovou a ekonomickou aktivitu.

Média si všímají, že obyčejně klidný a rozvážný Bernanke v poslední době stále trpčeji nese kritiku politiky Fedu s argumentem, že ohrožuje ekonomiku budoucím růstem inflace a vznikem nové nebezpečné úvěrové bubliny. V únoru během slyšení v Kongresu jednomu kritickému senátorovi odpověděl, že "nic z toho co ten řekl, nebylo přesné". "Nezněl jako někdo, kdo se chce udržet na svém místě delší dobu," komentoval to Tim Duy.

Zvýšená kritika nynější politiky Fedu může zaznívat i letos v Jackson Hole a to nejen zvenčí, ale i zevnitř Fedu. Vystupuje proti ní stále více členů měnového výboru Fedu (FOMC). Za riziko pro globální finanční stabilitu označila americkou měnovou politiku minulý týden zpráva Mezinárodního měnového fondu.

Ke kritice kroků Fed se nově přidal eurokomisař Barnier, který vystoupil proti plánům přísnějšího dohledu nad pobočkami zahraničních bank ve Spojených státech s poukazem na konkurenční znevýhodňování. „Úmysl je významným odklonem od dosavadní politiky Spojených států, vyvolá protekcionistickou odpověď dalších zemí a negativně dopadne na globální finanční systém a ekonomický vývoj,“ uvedl Barnier. Podle prosincového plánu Fed budou americké pobočky cizích bank muset změnit svůj status na lokálně regulovanou holdingovou společnost s vlastními nezávislými rezervami a kapitálem a snadno prodejnými aktivy, které by Fed mohl nařídit prodat v případě krize a potřeby doplnění kapitálu.

Fed skupuje měsíčně americké vládní poukázky a hypotečním dluhem podložené cenné papíry v rozsahu 85 miliard dolarů. Očekává se, že na dvoudenním jednání měnového výboru (FOMC) ve dnech 30. dubna až 1. května dojde na potvrzení a prodloužení tohoto rozsahu odkupu aktiv.
Zdroj: Fed, Reuters, Bloomberg, CNBC, AP, AFP, čtk, MarketNews