Merrill Lynch: Zabudnite na staré rozdelenie sveta a americké dlhopisy. Investujte do firem!



Nejistota panující na dnešním finančním trhu, související s neschopností nalézt politická řešení, zahání i letos investory k nákupům amerických vládních dluhopisů, které jsou zoufalou snahou o bezpečnou investici. Alespoň podle investičních stratégů Merril Lynch. Zapomeňte na vžité rozdělení světa na vyspělé ekonomiky a rozvíjející se trhy a investujte raději do dluhopisů australské vlády nebo korporátních bondů v Singapuru, radí ve zprávě určené svým nejmovitějším klientům. 

Problémy dnešního vyspělého světa (jejichž důsledky zástupci dluhopisového fondu PIMCO shrnuli pojmem „nový normál“) povedou podle ML k zásadní změně geopolitické situace, na což by měli investoři připravit sebe i svá portfolia. Po dominanci „pro-amerických“ institucí typu G7 během většiny 20. století přišla krize let 2007 a 2008, která ukázala rozdrobenost vlivu Západu, a jazýček vah se přesunul od G7 blíže G20, kam již spadají také emerging markets. V současnosti však svět uvízl v jakémsi mrtvém bodě, kdy se rozvojové trhy v čele s Čínou zdráhají převzít otěže, zatímco západní region ochabuje, domnívá se ML. 

Merrill Lynch: Zapomeňte na staré rozdělení světa a americké dluhopisy. Investujte do firem

Jak se v takové situaci chovat, kromě panikaření a nakupování zlatých cihel? Merrill Lynch radí investovat pro změnu do korporátní sféry, namísto do vlád. Firmy jsou spolehlivější, transparentnější a orientované na růst, argumentuje. Je navíc třeba přehodnotit tradiční rozdělení zemí na „vyspělé“ a „rozvojové“, už jen z toho důvodu, že pod dnešní pojem „emerging markets“ spadají jak země jako Ghana a Indonésie, u nichž lze očekávat prosperitu ze strukturálních důvodů, tak jiné, které do této kategorie řadit nelze. 

ML doporučuje kupovat indexové akcie (ETF) s cílem ochrany proti inflaci a neustálému zvyšování daní, bez něhož se vlády dle stratégů ani v budoucnu neobejdou. A dluhopisy? Je načase zavrhnout rozdělení, podle něhož jsou zvláštní třídou aktiv, natož nesoucí „nulové riziko“. Konec rozdělení vládních dluhopisů na americké a ty ostatní, nadchází čas pro označení „globální“, předvídají stratégové Merrill Lynch. 

Politici ve Spojených státech „zamrzli“ na slovech o „americkém snu“, zatímco jednání evropských lídrů vede strach z budoucnosti, spíše než jakákoli pozitivní vize. Jsme tak svědky mimořádné situace, kdy je politika pro investory zásadním vodítkem, zároveň však naprosto bezmocná. Jak nabádá Merrill Lynch, je třeba se přizpůsobit éře nestability. Například prodejem dluhopisu vlády USA a nákupem bondu některé ze singapurských bank. 


Autor: Barbora Malá, Patria Online
Zdroj: FT, CNBC