Meď na 10 mesačných minimách! V objatí medveďov je 10 komodít.

Cena mědi následovala propad svého vzácnějšího bratříčka zlata a svezla se na nejnižší úrovně za posledních 17 měsíců. V ekonomice široce využívaný kov vstoupil do medvědího teritoria, jelikož od lokálního maxima v únoru 2012 odepsal víc než 20 %. 

Jen za poslední týden kotace mědi klesly o 8 % a dostaly se poblíž úrovně 7000USD, která byla naposledy krátce proražena v říjnu 2011. Krom celkového oslabování komoditního sektoru mědi škodí slabá čísla z evropského automobilového trhu. 

Podle dat agentury Bloomberg se v medvědím teritoriu octlo 10 z 24 komponent komoditního indexu S&P GSCI. Prudce jižní směr nabraly ceny dalších průmyslových kovů, například olova, niklu, zinku či stříbra. Na trh dolehla zpráva o pomalejším než očekávaném růstu čínské ekonomiky v 1Q13, která se v poslední dekádě stala největším spotřebitelem celé škály surovin, včetně mědi. K tomu se přidává efekt šíření ptačí chřipky v Číně, což se negativně odráží v řadě sektorů od cestování po pohostinství. 

Výprodeje v pátek odstartoval pokles zlata pod klíčovou úroveň podpory 1540USD za unci. Měď bývá součástí širších komoditních košů, na něž jsou navázány indexové akcie (ETF). Investoři snažící se omezit ztráty z poklesu jedné suroviny musí prodat celý koš, což vytváří dominový efekt. 

Vývoj ceny mědi (LME 3M kontrakt):
000_med
 
„Zdá se, že investoři mají nyní menší zájem o indexové fondy a víc se soustředí na specifické komodity. Stahování prostředků z fondů pak vytváří tlak například na trhu mědi,“ komentuje situaci Sterling Smith ze Citigroup

Měď zažila velmi povedený start do nového roku. Během prvních lednových seancí vystoupala ze 7900 USD za tunu až na 8150 USD. Od té doby se více méně držela nad 8000 USD. Pozitivní vývoj signalizoval průnik 50denního klouzavého průměru nad 200 denní (býčí kříž) ze 4. ledna. 

V březnu se ale ceny vydaly jižním směrem. Kotace na londýnské komoditníburze (LME) poté klesly na osmiměsíční minimum u 7330 USD za tunu, výrazně pod 200denní klouzavý průměr. Téměř všechny doly nicméně při těchto cenách zůstávají v černých číslech, což některé analytiky vedlo k předpovědím dalšího poklesu cen. 

Ten přišel s pádem zlataMěď se nyní drží několik desítek dolarů nad hranicí 7000 USD za tunu. Od rekordních hodnot nad 9500 USD za tunu z léta roku 2011 se ceny svezly o téměř 30 %. Pod hranicí 7000 USD se komodita delší dobu držela naposledy v roce 2010. 

Měď má díky své dokonalé vodivosti elektřiny a tepla široké využití v průmyslu astavebnictví, a proto citlivě reaguje na změny výhledu ekonomiky. Komodita se využívá při výrobě kabelů, drátů a trubek, které protkávají infrastrukturu. Průměrné auto obsahuje zhruba 25 kilogramů mědiMěď je také součástí veškeré elektroniky od počítačů po telefony. 

Na kotace mědi doléhají slabá čísla z evropského průmyslu a stagnující poptávka. Registrace nových vozidel v Evropské unii v březnu vykázala 18. měsíční pokles v řadě, meziročně o 10 %. Evropa je druhým největším spotřebitelem mědi, přičemž velká většina kovu proudí do automobilového sektoru. Negativní vliv má i silný dolar

Od začátku roku se měď svezla o 10 % níž. Kvůli vyhlídkám na převis nabídky nad poptávkou většina investorů sází na pokles komodity. Podle posledních dat americké komise pro obchodování s komoditními futures přečíslují medvědi býky v poměru tři ku jedné. 

Růst těžby a stagnující poptávka mají za následek rychle se plnící sklady. Tonážmědi v inventáři LME se od října téměř ztrojnásobila. Na konci března burza registrovala přes 550 tisíc tun, což bylo nejvíc od října 2003, kdy se komoditnísupercyklus začal rozjíždět. 

Cena mědi je klíčovým faktorem určujícím ziskovost velkých těžařských společností typu BHP BillitonAnglo American či Freeport McMoran. Hraje také významnou roli v zemích s velkým podílem těžby na HDP. V Chile představuje dobývání mědi osminu ekonomiky. Velké doly se nachází také v Mongolsku a Zambii. 

Autor: Václav Trejbal
Zdroj:  Patria Online