Obrovské injekce likvidity pumpované do finančního systému největšími centrálními bankami světa mají na trhy stejný efekt jako energetické nápoje na lidský organismus; investoři by se měli začít zajímat, co přijde po vystřízlivění z monetárního dopingu, tvrdí spoluzakladatel dluhopisového fondu Pimco Bill Gross.
Známý investor dlouhodobě a hlasitě kritizuje americkou centrální banku za program kvantitativního uvolňování, v jehož rámci nyní Fed měsíčně nakupuje cenné papíry za 85 mld. USD. Od roku 2008 banka ve snaze o oživení ekonomiky rozšířila měnovou bázi o 3 biliony USD. Podobně agresivní měnovou politiku sleduje také japonská centrální banka, která nedávno ohlásila rozšíření nákupů dluhopisů na 70 mld. USD měsíčně. Opatření v obou případech přispěla k raketovému růstu akciových trhů.
Gross toto počínání přirovnává k závislosti na energetickém nápoji Red Bull. „Finanční trhy slaví a očekávají příchod Red Bullu s japonskou příchutí,“ sdělil investor v rozhovoru pro CNBC. Kombinace nízkých úrokových sazeb, rostoucího zadlužení států a přebytečné likvidity prý způsobuje, že světová ekonomika připomíná „zombii“.
Monetární Red Bull má podle Grosse schopnost oživit finanční trhy, ale ne donekonečna: „Chvilku to může být příjemné, nemá to moc kalorií, ale určité negativní vedlejší účinky tu jsou.“ Ty se prý projeví později propadem cen aktiv.
Gross dále varoval, že nízké úrokové sazby nakonec dolehnou na růst ziskovosti firem. Levné peníze budou tlačit na marže a tržby, což nakonec povede k propouštění.
Investorský guru poukázal na dramatický růst hodnoty globálního dluhopisového trhu v posledních desetiletích, který spojil se zánikem zlatého standardu na začátku 70. let. Od doby, kdy cena dolaru není vázána na zlato, se objem globálně emitovaného dluhu zvýšil ze 3 bilionů na 56 bilionů USD v současnosti.
Velikost dluhopisového trhu spolu s trvale nízkými úrokovými sazbami vzbuzuje obavy o efektivitě současné měnové politiky. „Je rozumné ptát se, jestli ty dluhy mohou dál růst při nulových úrokových sazbách a jestli magický elixír reálnýchúrokových sazeb, které panovaly posledních 30 let až do finanční krize, vykouzlí stejné výsledky jako v minulosti,“ prohlásil Gross.
Skepticky se ke snaze centrálních bank provozujících v různých formách kvantitativní uvolňování vyjádřil Grossův kolega z Pimca Mohamed El-Erian, podle něhož trhy nezvládají zpracovat tak drastické zásahy. „Tohle je nejvíce experimentální forma centrálního bankovnictví, kterou jsme zatím viděli. Jdou stále dál, používají nedokonalé nástroje a efekt neodpovídá očekávání,“ sdělil El-Erian v rozhovoru pro CNBC.
Místo aby si vzaly oddechový čas a vyhodnotily příčinu neúspěchu, pumpují centrální banky do ekonomiky větší a větší množství peněž, aniž by věděly, jak to dopadne. „Podaří se jim přenést se od asistovaného růstu k reálnému, nebo to skončí slzami? To je podle mne velká neznámá a trh si neuvědomuje radikálně odlišné následky těchto variant,“ myslí si El-Erian.