Míří Británie do recese potřetí za sebou?


Není to tak dávno, co hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (IMF) Olivier Blanchard varoval Británii, že její opatření ve fiskální oblasti jsou příliš „utažená“, tj. že se snaží redukovat vládní výdaje a zvyšovat zdanění pro překonání dluhové krize příliš rychle (otázkou je, zda vůbec je jiné dlouhodobě schůdné řešení?). Ministr financí Velké Británie George Osborne na to reagoval tak, že i přes tato varování se dál zastal „utahování opasků“ a bral v potaz možný slabší růst produktu zěmě s tím, že fiskální konsolidace je naplánovaná až do období let 2017-18. Koncem týdne však vyšla data o HDP za poslední kvartál r. 2012 a po krátkem vzchopení ve 3. kvartále se ekonomika opět propadla, tentokráte 0,3%. To samozřejmě není nic příjemného a hrozí tak, že se britská ekonomika dostane potřetí za sebou do recese (triple dip). Technicky pak k recesi dochází po třech po sobě jdoucích kvartálních poklesech HDP. Podívejme se na vývoj mezikvartálních růstů/ poklesů HDP Británie v posledních letech:


Podle Statistického úřadu Spojeného království (Office for National Statistics) ukázala silnější pokles v průmyslové produkci, také z důvodu rozsáhle odstávky způsobené údržbou ropných polí v Severním moři. To však není tak odstrašující, jelikož eknomika Británie je z větší části závislá na sektoru služeb (více jak 75% HDP). Problémem je stagnující právě sektor služeb, který byl médii vysvětlován „očekávaným úpadkem po Olympijských hrách“, což je trošku zábavné vysvětlení propadu produktu. V souvislosti se sektorem služeb je velmi důležitá informace ohledně zavádění zdanění (tzv. Tobinova daň) na finanční transakce s akciema, dluhopisama a derivátama v EU o které jsme již několikrát na serveru psali a posledně se o této dani v Evropě zmínil Jan Dvořák v článku Nová spotřební daň je tu. Londýn a Velká Británie obecně je jak známo velké světové finanční centrum a toto je něco co určitě výrazně postihne finanční průmysl, resp. evropské společnosti zabývající se obchodováním těchto instrumentů budou s největší pravděpodobností převádět tyto extra poplatky na klienty a což tomuto segmentu sektoru služeb rozhodně nepřispěje. A tak jsme již mohly zaznamenat např. projev premiéra Davida Camerona o možném veřejném referendu o setrvání Velké Británie v EU, apod.
Ozývá se rovněž opoziční strana Labour Party a ta prostřednictvím stínového ministra financí Eda Ballse požaduje odstrannění stávajícího plánu fiskální konoslidace, podporu dlouhodobě nezaměstnaným a dočasné snížení daně z přidané hodnoty pro zvýšení disponibilního příjmu domácností. Dále je to požadavek na rozsáhlé infrastrukturální projekty výstavby dostupného bydlení, atd. Zdá se povědomé? Ano, možná z článku z poslední doby o fiskálním stimulu v Japonsku.
Tak či onak i při fiskální konsolidací  v současnosti můžeme na trhu pozorovat pokles kurzu britské libry, na jehož vývoj za poslední měsíce se pojďme na závěr podívat na burze CME (Globex) v Chicagu (nejbližší kontrakt, denní data):
autor článku: Jan Dvořák, zdroj:proinvestory.cz