Co kdyby jih Evropy opustil euro?

Opuštění eura Řeckem se dostává čím dál více na přetřes. Co bylo ještě loni považováno politiky za nemožné, o tom se dnes již diskutuje jako o zcela reálné alternativě. na tento vývoj se nedávno podíval německý Think tank Prognos.

Opuštění eura Řeckem by se dalo podle nedávné studie německého Think Tanku Prognos ustát. Nesmělo by však vyvolat řetězovou reakci. Podle stejné studie by opuštění eurozóny nejrizikovějšími zeměmi – tedy Řeckem, Španělskem, Portugalskem a Itálií – snížilo globální HDP v příštích 8 letech o 17 biliónů euro, což odpovídá 22 biliónům dolarů, tedy přibližně 3 biliónům ročně.

Do své částky Think Tank zakalkuloval nejen přímé ztráty, ale i následné dopady. V situaci, kdy je globální HDP odhadováno na 72 biliónů dolarů, se jedná o propad o 30%. To vypadá na první pohled jako extrémní částka, ale podívejme se na ní z jiného úhlu.

Pokud by se celá tato částka odepsala jednorázově, jedná se o návrat do roku 2006. A když si vzpomenu, jak jsem se měl před 6 lety, nepřipadá mi, že návrat do té doby by byla velká katastrofa… nebo by růst (počítáno odhady Mezinárodního měnového fondu), zastavil na příštích 5 let. To bych také přežil.

Podle mě tyto země dříve nebo později dnešním eurem platit přestanou. Pokud to neudělají sami, „vykopne“ je Německo.

autor článku: Jan Dvořák, zdroj:proinvestory.cz