Približuje sa výpredaj dlhopisov realite?

Poslední události na trhu jsou bezpochyby poznamenány očekáváními, co se stane, až americká centrální banka přistoupí k omezování nákupu dluhopisů (ono skloňované Fed tapering v médiích), tj. redukování QE. Minulý týden totiž tento scénář naznačil dokonce sám prezident Fedu Ben S. Bernake a trhy toto vzali na vědomí. A tak jsme mohli být svědky poklesu úrokově citlivých aktiv. Velice zajímavý pokles např. realitního indexu Dow Jones Real Estate (REITs komerčních nemovitostí) přes 8% v průběhu posledních dvou týdnů. Nejistotu, postupného „omezování ekonomiky na steroidech“ neustály koncem týdne ani akcie. A hlavně vládní dluhopisy, které již od konce dubna akcelerují propad cen.  A tak se začíná zdát, že  předpověď prezidenta největšího hedžového fondu na světě Bridgewater Associates Ray Dalia, který predikuje vstup do obchodu jejich prodejem jako jednu z nejlepších investic do budoucna se může stat realitou následujích měsíců nebo i let. Mnohokráte můžeme slýchat, že vládní dluhopisy představují bezpečný přístav z důvodu jištění splátek vládami. Nicméně, stejně jako každé aktivum i ony mají nejen kupón, ale také hlavně svoji cenu.  Ta se obchoduje na trhu a v případě poklesu ceny investoři utrpí kapitálovou ztrátu, pakliže nedrží dluhopis plně až do slatnosti, což žádný fond samozřejmě nedrží, protože neustále tyto papíry obchoduje, aby v portfoliu byly nové tranše a byla zachována durace portfolia. Tím jak klesá cena tak v podstatě sice nakupuje nové papíry levněji, nicméně prodává stále za ještě nižší ceny později. Cena obligací se pak pohybuje inverzně oproti výnosům do splatnosti. Tudíž růst sazeb v ekomonice, stejně jako nárůst inflace způsobují pokles jejich ceny na trhu.
Je nesmírně zajímavé sledovat vývoj fondu “dluhopisového krále” Billa Grosse z fondu Pimco, který získal jméno také mj. zásluhou mnohaletého boomu s vládním dluhem a růstem jeho ceny. Proto není neobvyklé si poslechnout jeho názor, že k omezování QE nedojde a Fed bude stále ve velkém „tiskount peníze“.  Jeho program Total return fund s 293 mld. USD pod správou v květnu poklesl o 1,9%, což je prozatím největší měsíční ztráta od září 2008 (benchmark index Barclays U.S. Aggregate Bond Index poklesl v květnu o 1,62%). V tomto roce je tento největší dluhopisový fond na světě v mínusu 0,15% (benchmark ve ztrátě 0,74%). Během posledních 15 let v průměru Gross se svým fondem zhodnocení 7% p.a. (benchmark pak 5,7%). Do problémů se dostávají nejen ceny vládního dluhu, ale rovněž take např. invstiční stupně amerického korporátního dluhu, které jsou samozřejmě na výnosy toho vládního více či méně zavěšeny. Celkový výnos těcho rovněž v tomto roce spadl to negativního teritoria. V Evropě, tak jak se zatím relativně drží cena německého vládního dluhu, tak do problému se dostaly spíše obligace firem s nižším ratingem (junk bonds), které jsou závislé také na zprávách ohledně výhledu firem a jejich možných neschopností splácet (default), apod.
To, že se začíná na trhu vládního dluhu něco možná dít se ukazuje i zde v Chicagu na burze CME Group, kde se kontrakty na vládní dluh obchodují. Poziční příprava na možnou akci Fedu (ten zasedá 18-19. června) a na případný život bez něho jako garantujícího nákupčího, vyvolal rekordní nárůst zobchodovaných kontraktů 29. května. Zobchodovalo se 26,9 mil. kontraktů celkově, z toho  19,4 mil. bylo právě úrokových instrumentů jako vládní dluh. To je více než v srpnu 2011 při snížení amerického kreditního ratingu, v květnu 2010 při Flash Crash nebo v září 2008 při bankrotu Lehman Brothers.
QE není možné dělat do nekonečna a jeho dlouhodobá realizace by mohla mít dalekosáhlé nepříznivé následky. Proto, jakákoliv záminka toto min. redukovat, např. lepší ekonomické makro číslo, bude Fed podporovat v realizaci nutného. Již v pondělí to může být číslo ISM nebo v pátek ak určitě číslo o tvorbě prac. míst (payrolls) a míře nezaměstnanosti, které určitě zvýší volatilitu na trhu.
Technicky se zdá být nejbližší kontrakt na 10-ti letý americký vládní dluhopis krátkodobě přeprodaný. Support je na úrovni 130-08 a dále 129-30, rezistence je na 130-25 a dále na 131-005.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj nejbižších kontraktů na 10-ti leté americké a německé vládní dluhopisy a jejich komoditní spread na burzách CME (Globex) a Eurex (denní data, klikněte na obrázek pro zvětšení):
Autor: Martin Lembák
Zdroj: www.proinvestory.cz