Výkonné americké akcie? Vietnamská burza od januára urobila 20 %!

Vietnamský akciový trh se sice v posledních letech řadí k těm nejvolatilnějším, zato však nabízí zajímavé zhodnocení. Od začátku roku burza v Ho Či Minově městě připsala přes 20 %, a je tak nejvýkonnějším rozvíjejícím se trhem v rámci 47 zemí sledovaných agenturou Bloomberg. Investory láká zpomalování inflace a příslib reforem a privatizace velké části ekonomiky. Americký index S&P 500 od začátku roku připsal 12 %. 

Základní VN Index v uplynulých čtyřech letech vykázal víc 20% výkyvů oběma směry než jakýkoli jiný větší trh, za což mohla kombinace akcelerujícího růstu spotřebitelských cen, měnové nestability a problémů v bankovním sektoru. Vládě se nicméně podařilo srazit inflaci z 23 % v roce 2011 na letošních 6,6 %. Zároveň země vykázala první obchodí přebytek od roku 1992. Export za 1Q13 narostl o 20 %. 

Nyní vietnamští komunisté připravují sanaci předlužených bank a také chtějí zpřístupnit vlastnictví veřejně obchodovatelných firem zahraničním subjektům. Chystají také změnu ústavy, která by zrušila „vedoucí roli“ státu v ekonomice, konkrétně v podnicích, jež se na HDP podílí z jedné třetiny. IPO připravuje například národní letecký přepravce. Indexová akcie Market Vectors Vietnam, která sleduje vývoj vietnamských akcií a je kotována v USA, od ledna posílila o 12 %. 

Index VN se v posledních čtyřech letech 11krát přesunul z medvědího do býčího trhu a naopak, tj. klesl či stoupl o 20 % od dosažení minim či maxim. Indexu S&P500 stejný výkon trval třicet let. 

Vládní kabinet se o změnu hospodářské politiky pokouší v reakci na nepříznivý vývoj v loňském roce, kdy ekonomika expandovala nejpomaleji od roku 1999. Agentura Moody´s zemi kvůli množícím se nespláceným úvěrům snížila rating o jeden stupeň na B2, což je pět příček pod hranicí investičního pásma. Komunistická strana, která vládne sjednocenému Vietnamu od roku 1976, vydala v říjnu veřejnou omluvu za „velké chyby“. 

Snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky by letos mělo podpořit zrychlení hospodářského růstu na 5,6 %. Vyplývá to z průzkumu agentury Bloomberg, která oslovila tři ekonomy. Podle Andrewa Brundella z fondu HSBCGIF – Frontier Markets by zemi měla pomoci mladá a rozrůstající se pracovní síla a přitažlivost pro průmyslové podniky, které by si z nových továren mohly udělat základny pro export do celého regionu jihovýchodní Asie. Dvě třetiny z 90 milionů obyvatel země jsou mladší 35 let. Podle Citigroup mzdy ve Vietnamu za posledních 10 let vzrostly o 160 % na 1,2 USD na hodinu. V Číně mezitím platy vzrostly o 340 %. Investici ve Vietnamu ve výši 2 mld. USD nedávno ohlásil jihokorejský Samsung

Burza s celkovou tržní kapitalizací 44 mld. USD zatím relativně draze nevypadá. Při poměru P/E na 11násobku patří k nejlacinějším v jihovýchodní Asii. Podle konsensuálního odhadu by firmy z indexu VN měly během následujících 12 měsíců vykázat 25% růst zisků, čímž by měly překonat 17% nárůst společností ze širokého indexu MSCI Emerging Markets. 

„Potenciál Vietnamu bude ještě růst, i když přijdou korekce,“ tvrdí známý investor Mark Mobius, jehož fond Templeton Frontier Markets loni vykázal 15% zhodnocení. Všechny tituly na místním trhu jsou podle něj „vcelku levné, ačkoliv už dost posílily.“ Země prý nabízí spoustu příležitostí. 

Od začátku roku do vietnamské burzy ze zahraničí přiteklo 200 mil. USD. Mobius doporučuje soustředit se na banky, zdravotnictví, sektor kaučuku a zpracování mléka. Vinamilk, místní mlékárenská jednička, od začátku roku posílila o 45 % a obchoduje se na 16násobku letos odhadovaných zisků. Globální průměr odvětví činí 22násobek. FPT, vietnamský telekomunikační a softwarový podnik, od ledna posílil o 11 % a obchoduje se za 6,1násobek letošního odhadu zisku. Průměr sektoru činí 16násobek. 


Autor: Václav Trejbal, Patria Online
Zdroje: Bloomberg, YahooFinance