Stiahnu komodity dole i komoditné meny?


Co jde nahoru, musí zase dolů. Platí to i o komoditních měnách, tedy měnách zemí, které jsou významnými exportéry komodit. Na jejich kurz nyní silně doléhají obavy z toho, že komoditní supercyklus je u konce. Minulý týden pak ceny komodit klesaly zejména ve spojitosti s obavami ze zpomalujícího globálního růstu a kvůli vývoji v Číně. Zlato se dostalo na nejnižší úroveň od ledna 2011, cena ropy Brent spadla poprvé za posledních devět měsíců pod 100dolarů za barel.

Měny zemí vyvážejících železnou rudu, zlatoměď či ropu trpí již měsíc. Ruský rubl proti dolaru oslabil o téměř 3 %, australský dolar o 2 % a kanadský dolar o 0,5 %. Kurz komoditních měn ale již není tak pevně spjatý s vývojem cenkomodit, jako tomu bylo dříve. Korelace sedmi nejdůležitějších komoditních měn podle Nomury dokonce klesla na předkrizovou úroveň. Australský, kanadský a novozélandský dolar, jihoafrický rand, mexické a chilské peso a ruský rubl již nejsou tak ovlivněny přechodem trhů mezi averzí k riziku a náklonností k němu. Právě tento mechanismus v minulosti korelaci mezi investičními aktivy zvyšoval. Dnes se ale investoři opět orientují spíše na tradiční faktory, jako je výše sazeba růstový výhled.

Jens Nordvig, který stojí v čele měnových strategií v Nomuře, k uvedenému řekl: „Během posledních let jsme procházeli extrémními pohyby cen komodit, korelace mezi nimi se ale v současnosti zmenšuje. Podíváme-li se na komoditní měny, můžeme obecně říci, že i mezi nimi panuje nižší korelace, než jaká byla před rokem. Znamená to, že fundament konkrétní země je mnohem důležitější než plošné šoky, které postihnou všechna aktiva.“ Komoditní měny navíc v současné době těží z plánů japonské centrální banky. Ta chce ve velkém měřítku nakupovat japonské vládní dluhopisy, což by mělo snížit jejich výnosy. Investoři by se tak měli snažit hledat vyšší výnosy v jiných zemích, včetně exportérůkomodit. Měny zemí s vyššími výnosy vládních dluhopisů tak v reakci na posun v japonské monetární politice posilovaly. Pro japonské investory jsou tradičně atraktivní zejména australské dolary, které nabízejí výnos ve výši 3 %. U ruského rublu to je 8,25 %, u randu 5 % a u chilského pesa 5 %.

Měnový stratég Morgan Stanley (21,64 USD, 0,89%) Ian Stannard se však domnívá, že popsaný efekt bude jen krátkodobější povahy: „Očekáváme, žekomoditní měny budou krátkodobě těžit z posunu v alokacích japonských investorů. Až se ovšem tento faktor likvidity vyčerpá, což bude pravděpodobně během několika měsíců, dostane se do popředí slabší fundament. Ten je patrný ze slábnoucích cen surovin.“ Komoditní měny jsou pod tlakem i kvůli širšímu posunu, který na měnových trzích probíhá. Klíčová teorie totiž říká, že americkýdolar bude po zbytek roku posilovat ruku v ruce s rostoucími cenami amerických akcií. A jak poukazuje Steven Englander ze Citi (47,56 USD, 0,93%), trhy mohou být i zmatené: „Volatilní vývoj, který je na trzích patrný, je odrazem nejistoty. Investoři nevědí, zda hlavní sílu na trhu představuje zhoršující se ekonomický růst či růst rozvah centrálních bank. Oba faktory podle nás podporují americkýdolar.“


Autor: Redakce, Patria Online
Zdroj: FT