Minulý týden byl vzorovou ukázkou toho, jak moc určuje dividendová politika tržní cenu ryze českých akcií.
Americký index DJ30 překročil v posledním týdnu několikrát své historické maximum z roku 2007. Naproti tomu český index PX50 stále kolísá kolem hodnoty 1000, když v roce 2007 dosahoval 1930 bodů.
Jak je toto možné?
Hlavní důvod tkví v tom, že tržní hodnota US akcií ještě stále reflektuje jejich růstový potenciál a i když některé americké tituly nevyplácí ani dolar dividend, jsou schopny se obchodovat díky vysokému růstovému potenciálu až na šestisetnásobcích svých ročních zisků, jak je tomu například u akcií Netflixu.
Anomálie na českých akciích
Naproti tomu ryze české akcie se obchodují striktně na deseti až dvacetinásobku svých potenciálních dividend. Výjimku tvoří Unipetrol, který drží JT banka u úrovně 170 Kč ať se děje co se děje.
Zbylé akcie mají hlavní trhy mimo ČR a tak se tomuto železnému pravidlu vymykají, to se týká VIG, NWR, ORCO, CETV a Erste bank. Právě díky silnému růstu Erste se PX alespoň vrátil na 1000 bodů. Nebýt Erste bank, je ještě mnohem níž.
Zdecimovaní, vystrašení a znechucení spekulanti na českých akciích
Na jakých násobcích dividend se tedy podle nastavené dividendové politiky české akcie vyjma Unipetrolu obchodují?
ČEZ na patnáctinásobku, Fortuna na šestnáctinásobku, Komerční banka a Pegas na osmnáctinásobku, PM na dvanáctinásobku, Telefonika O2 na jedenáctinásobku a AAA auto na patnáctinásobku potenciálních dividend podle dividendové politiky jednotlivých titulů. Úsměvné je, že tržní hodnota jednotlivých titulů není ovlivněna výplatním poměrem, respektive P/E, ale majoritně pouze výší potenciální dividendy. Potom může nastat paradox, že i když Fortuna vyplácí celých 100 %, ČEZ 60 % a AAA potenciálně pouze 20 % ze zisku, tak se obchodují na velmi podobných násobcích očekávaných dividend stanovených jejich dividendovou politikou.
Na tomto příkladu je vidět, jak jsou spekulanti na české burze po krizi zdecimovaní a znechucení. Záchytnou sítí pro cenu akcie je v Čechách jak vidno už jen potenciální výše dividendy. Růstový potenciál nebo P/E už netáhne. Pak nemůže překvapit, že po výsledcích Fortuny, ačkoliv poklesl čistý zisk, tak tím že byl navýšen výplatní poměr u dividendy, akcie posílila. Tento čistě dividendový a krátkozraký pohled na tržní hodnotu českých akcií je doufejme přechodným jevem a souvisí s nechutí a strachem investovat do českých akcií. Jednak kvůli nízké likviditě, jednak kvůli tržním manipulacím a transparentnosti, kterou by měla zajišťovat ČNB. Takto se rozhodně na české burze kurzy akcií ještě před šesti lety nevytvářely a ve světě to bude rovněž spíše vyjímka. Světýlkem na konci tunelu je aktuálně nový pilíř důchodové reformy a následně čerstvé investice do českých titulů.
Kde můžeme čekat razantní změnu dividendové politiky a tudíž i tržní ceny?
U které další ryze české akcie se můžeme dočkat výrazného zvýšení výplatního poměru, potažmo dividendy? V násobcích pouze u AAA auto a to jen za splnění několika podmínek.
Předně by akcie AAA auto musely zůstat na trhu Start nebo alespoň RMS. Dále by majoritní akcionář musel revidovat svou dividendovou politiku směrem vzhůru a začít dividendu vyplácet, což je před prodejem zájemcům a po navýšení podílu majoritního vlastníka docela možné a jistě by to vedlo k nárůstu tržní ceny, jak je uvedeno výše.
Majoritní vlastník Denny poslední týdny nakupuje prostřednictvím prostředníků kvanta akcií z BCPP, vlastně uskutečňuje dobrovolný odkup ještě před jeho vyhlášením nebo taky neodhlasováním bodu o stažení akcií AAA auto z burzy na valné hromadě. Uvidíme kolik volných akcií ještě na trhu do konce března zbude.
Vypadá to,že si Denny nebude muset s nízkým odkupem ani špinit ruce i když pro převod balíků akcií k Tonymu by odkup posloužil docela dobře, jak jsem již v předchozím článku Nečistá hra Anthony Dennyho s minoritními akcionáři AAA auto popsal.
Další možností je to, že jeden z vážných zájemců o AAA, což je prý i Penta, zavede vyšší dividendový výplatní poměr po nákupu majority v AAA auto. To, že Penta má agresivní dividendovou politiku, se ukázalo právě letos na Fortuně, kdy si Penta prosadila výplatu 100 % zisku formou dividendy a ještě šilhá i po výplatě nerozděleného zisku.
Pokud by opravdu došlo k tomu, že by AAA auto vyplatilo místo 20 % zisku celý čistý zisk na dividendách, bylo by zajímavé sledovat, jestli by se tržní cena akcií AAA auto opravdu začala blížit čtyř až pětinásobku ceny současné při stagnaci čistého zisku. Pokud ano, tak by to jen potvrdilo současný dividendový paradox a bídu české burzy.
autor:Miroslav Imrich
zdroj: easyinvest.cz