Co se děje se švýcarským frankem?

Od počátku letošního roku je graf zobrazující vývoj švýcarského franku a eura prakticky vodorovná přímka, intradenní oscilace jsou minimální. Jediný alespoň trochu významnější výkyv posledních měsíců je posledních pár dní, kdy došlo k mírnému oslabení franku.

Stabilní kurz franku a eura trval od doby, kdy se švýcarské centrální bance podařilo zamezit prudkému posilování franku a srazit jeho kurz proti euru skokově o 9% na úroveň 1,2 franku za euro. Před rokem švýcarská centrální banka významným způsobem intervenovala na devizovém trhu a stanovila nejnižší hranici na 1,2 EUR/CHF. Jakás takás volatilita byla přítomna do letošního jara, od té doby (až na již zmíněných posledních pár dní) volatilita de facto vymizela.


Jak dlouho tento vztah franku a a eura vydrží? Švýcarský frank patří mezi tzv. „safe haven“ aktiva, do kterých investoři utíkají v krizových situacích. Řekl bych, že v dohledné době bude mít Národní banka Švýcarská „plné počítače práce“, aby stabilní kurz franku a eura udržela. Nedomnívám se, že aktuální oslabení švýcarského franku je signálem před jeho dalším oslabováním. Právě naopak.

Kurz švýcarského franku může skokově posílit o 10%, nebo klidně i na paritu s eurem. První událostí, která má potenciál významně zacloumat kurzem franku vůči euru je zítřejší rozhodnutí německého ústavního soudu.

autor článku: Jan Dvořák, zdroj:proinvestory.cz