Kde je „slibovaná“ inflace?

Čím dál více investorů se ptá, kde je ona „slibovaná“ inflace. Množství komentátorů psalo, že Fed, případně ECB tisknou takové množství peněz, že je inflace nevyhnutelná. Kde tedy je?
 
Pes je zakopán ve fungování finančního systému, tom, že peníze se nedostaly do ekonomiky, resp. tak výrazně klesla rychlost jejich oběhu. Ač Fed, ECB nebo Bank of Japan dělají, co mohou – a měnová báze Spojených států, eurozóny i Japonska roste jako z vody – množství peněz měřené M2 resp. M3 roste však ve všech třech regionech řádově méně.

Pokud se podíváme do Spojených států ještě podrobněji, uvidíme, že množství bankami poskytnutých úvěrů se za poslední 4 roky prakticky nezměnilo. Klasická finanční teorie pracující s multiplikačním efektem při tvorbě peněz pomocí vkladů a úvěrů je v koncích.

Banky využily přijaté prostředky, aby zalátaly vlastní díry (přesně to bylo i cílem centrálních bank) a přebytky uložily zpět u centrálních bank, ale dále do ekonomiky nebyly tyto prostředky již puštěny. Přesněji řečeno, nezbylo téměř nic, co by se do ekonomiky dostalo.

Kdy tedy hrozí zrychlení inflace?

Bude to v okamžiku, kdy banky začnou opět pouštět peníze do reálné ekonomiky, kdy tak dojde ke zrychlení jejich oběhu, potažmo k nárůstu objem poskytovaných úvěrů. Kde se tento vývoj projeví nejvíce? Podle mě se to nejvíce dotkne cen nezbytných věcí – potravin, energií apod.

Pokud centrálním bankám tento okamžik unikne, budou mít plné ruce práce, aby zabránily rozjezdu inflace. Pokud se jim to nepovede, bude řada na samotných lidech, aby dělali, co dokážou.

autor článku: Jan Dvořák, zdroj:proinvestory.cz