Technická analýza - graf

Existuje jedno přísloví “obrázek je lepší než tisíc slov”. Graf je důležitou součástí při rozhodování o vstupu a výstupu do pozice. Investor, nebo spekulant by měl při pohledu na graf vidět nejen pohyb ceny, ale také určit například trendy a po podrobnější analýze například možné zvraty trendů. Velice podrobně se grafům věnuje technická analýza. Studii grafům se budeme věnovat i my, postupně si vysvětlíme grafy od jejich základu a dostaneme se až ke složitým indikátorům.
V dnešním článku se zaměříme na 3 základní typy grafů. Tržní data jsou dobře čitelná když je můžeme vidět v grafické podobě, graf je tedy ideální. Existuje spousty druhů grafů, je velice důležité zaměřit se pouze na jeden, nebo dva druhy grafů a naučit se s nimi správně pracovat. Mezi obchodníky je nejpoužívanějším grafem Svíčkový graf (tzv. Candlestick). Není ale pravidlem, že byste jej museli používat, dá se také dobře pracovat s OHLC grafem, který prakticky ukazuje stejné data jako Candlestick graf.

Line graf (čárový graf)
Jedná se o graf, ve kterém lze nejjednoduššej znázornit pohyb ceny. Zakreslíme jej tak, že z každé close ceny vedeme linku do následující close ceny. Samozřejmě line graf se také vykreslit z open cen, ale spíše se používá prvním způsobem. Tento graf nám pouze ukáže jakým směrem se cena pohybovala, moc informací z tohoto typu grafu nevyčteme. Používá se především v médiích, kde je pomocí tohoto grafu prezentován nějaký vývoj tržní ceny. S tímto grafem si zkušenější obchodník podle mého názoru nevystačí.

OHLC graf (čárkový graf)
OHLC grafy obsahují narozdíl od line grafů spoustu informací. Jednotlivé čárky představují obchodní rozpětí ve vybraném časovém úseku (minuta, hodina, den, měsíc apod.). Vrchol každé čárky značí nejvyšší cenu (High) za dané období, spodní čárka naopak ukazuje nejnižší cenu za dané období (Low). Levá část čárky udává otevírací cenu v daném období (Open). Pravá část čárky zase prezentuje zavírací cenu (Close). Pro lepší pochopení je zde přiložený obrázek s nákresem těchto čárek. Jednotlivé čárky ukazují pohyb ceny ve vybraném časovém období. Jde-li například o minutová data, pak každá čárka ukazuje otevírací cenu k dané minutě, nejvyšší a nejnižší cenu obchodovanou v průběhu sledované minuty a na konci minuty se nám zformuje konečná cena. OHLC grafy se zakreslují ve dvou barvách, záleží na Vás jaké si v softwaru vyberete. Barvy nám odliší klesající čárky od rostoucích.


Open – otvírací cena High – nejvyšší cena za dané období Low – nejnižší cena za dané období Close – zavírací cena

Candlesticks graf (Svícový graf)
Svícové grafy začali používat nejdříve Japonci. Candlesticks nabízejí stejné tržní data jako OHLC graf. Nejvyšší cenu za dané období zde indikuje horní knot svíčky, naopak nejnižší cenu ukazuje spodní knot svíce. Open cena je na svíci znázorněna na těle svíce, pokud se jedná o byčí svíci (rostoucí) je open cena umístěna na spodní části těla. Pokud se jedná o medvědí svíci (klesající) je open cena umístěna nahoře. Pro lepší znázornění opět náhledový obrázek. Svíce jsou používanější, existuje velké množství patternů podle kterých spekulanti obchodují. Již pohledem na candlesticks hned vidíte zda býci slábnou, nebo naopak přidávají na síle. V některém z dílů o technické analýze si rozebereme pár candlesticks patternů.
Je na Vás jaký z těchto hlavních typů grafů začnete používat, měli byste si vybrat mezi OHLC a Candlesticks grafy. Existují další grafy například podle objemů, nebo velikosti rozpětí apod.

autor: Michal Černocký (zdroj:easyinvest.cz)