Mankiw: Fed by měl být připraven na rychlou změnu názoru

Je už čas, aby Fed začal obracet mimořádnou politiku, kterou v posledních letech sledoval? Touto otázkou se zabývá jak Fed sám, tak řada investorů na akciových i dluhopisových trzích. Když Ben Bernanke k politice nulových sazeb a nákupů aktiv přikročil, věřil, že touto dobou už bude vše v normálním stavu. To se ale bohužel nestalo, oživení sice začalo před více než čtyřmi lety, ale bylo tak pomalé, že podle některých měřítek ekonomika stále churaví. Janet L. Yellen tak nedávno uvedla, že podle ní nenastal čas na to, aby Fed svou politiku otočil, protože inflace leží pod cílem ve výši dvou procent a trh práce je stále slabý. Podobný obrázek kreslí i některé další ukazatele a celkově se může zdát, že v ekonomice se stále nachází mnoho nevyužitých kapacit. To obratem znamená, že inflace se v dohledné době pravděpodobně problémem nestane a Fed by tak měl svůj exit odložit. Neměli bychom ale zapomínat na to, že data z trhu práce je někdy těžké interpretovat, protože poslední recese byla jiná než ty předchozí. 

Od roku 1948 je možné sledovat to, kolik týdnů už průměrný nezaměstnaný hledá práci. Až donedávna bylo maximum 22 týdnů, kterých bylo dosaženo po hluboké recesi let 1981–1982. Po poslední recesi ale tento rekord padl, protože průměrná doba hledání se následně posunula na 41 týdnů a nyní se stále nachází na vysokých 36 týdnech. Jinak řečeno, více než čtyři roky oživení nezměnily nic na tom, že v ekonomice je stále velký počet dlouhodobě nezaměstnaných. Podle některých ekonomů to dlouhodobě poškozuje celou ekonomiku. Jednou z příčin této hystereze je to, že tito lidé ztrácejí své znalosti a dovednosti a práci si už nehledají s takovou vervou. V určitém smyslu už mohou být mimo pracovní sílu. Pokud je tato teorie správná, je nyní na trhu práce méně volných kapacit, než naznačuje třeba míra nezaměstnanosti. Možná, že Fed bude muset počítat s tím, že nižší zaměstnanost je novým normálem. 

Další indikací stavu trhu práce je míra volných pracovních míst. Ta je sledována méně než nezaměstnanost, představuje ale její zrcadlový obraz. Tento ukazatel je vysoce cyklický, v recesi se volná pracovní místa rychle zaplňují, během oživení je tomu naopak. Před sedmi lety dosahovala míra volných pracovních míst něco přes tři procenta, v červenci 2009 klesla na 1,6 procenta, nyní dosahuje 2,8 procenta. Podle tohoto měřítka je tedy trh práce téměř v normální situaci. Podobně hovoří data týkající se mzdové inflace

Trh práce vysílá nejednoznačné signály a jejich interpretace ovlivní směr monetární politiky. Současné vedení Fedu tvrdí, že v ekonomice se nachází mnoho volných kapacit a to znamená, že inflace se příliš neobává a nemá velkou motivaci ke změně politiky. Řada měřítek tento pohled potvrzuje, poslední recese ale byla výjimečná a předchozí teorie na ni lze těžko aplikovat. A některá měřítka ukazují, že volných kapacit nemusí být tolik. Fed by měl být připraven na rychlou změnu názoru. 

Autorem je N. G. Mankiw, profesor ekonomie na Harvardu. 
Autor: Redakce, Patria Online
Zdroj: NYTimes