Energetická prognóza podľa Exxon Mobil

To byl jistě docela zajímavý týden na trzích, alespoň zde v USA. Jednak na svém pravidelném zasedání americké centrální banky bylo rozhodnuto o náhradě programu Operation Twist (zjednosušeně nákupy dlouhodobých vládních dluhopisů a prodeje krátkodobých) čistým nákupem těchto dlouhodobějších dluhopisů 4 až 30-ti leté expirace v řádu 45 mld USD měsíčně od ledna příštího roku (pozor na zasedání Bank of Japan 19-20.12., kde se možná dočkáme také dalšího zvýšeného měnového uvolňování).


Rozvaha Fedu se tak zvýší na agresivních 1,02 triliónů USD ročně. Dále, úroky budou drženy nízko do doby než neklesne nezaměstnanost na 6,5% nebo níže a 1 až 2-leté inflační očekávání nepůjdou nad 2,5%. Jak reagovaly ceny amerických vládních dluhopisů? Prodejem. Je možné, že se blíží jejich větší výprodej v dohledné budoucnosti? Na toto téma vystoupil se zajímavým názorem zakladatel a prezident největšího hedžového fondu na světě Bridgewater Associates Ray Dalio, podle kterého bude největší příležitost do budoucna ve vstupu do pozice prodejem vládních dluhopisů. Podívejme se na vývoj ceny  kontraktu na 30-ti letý americký vládní dluhopis na burze v Chicagu v poslední době (týdenní data):

Neméně zajímavým byl report energetického supergigantu Exxon Mobil a jeho energetický výhled do r. 2040: „The outlook for energy: a view to 2040“ . Již minule jsme zmínili report Mezinárodní energetické agentury (IEA) . Report Exxonu, i když oproti IEA se může jevit jako účelově směrovaný, tak rozhodně nesmí být opomenut žádným analytikem a je zajímavý rovněž pro srovnání. Celý report se dá prostudovat kliknutím na hyperlinku (pdf). Podle předpovědi Exxonu se světová energetická potávka od r. 2010 do r. 2040 zvýší o 35%. Tato poptávka pak bude uspokojována především více efektivními technologiemi za zvýšeného použití paliv jako zemní plyn, nukleární energie a obnovitelnými zdroji. Poptávka po zemním plynu se zvýší o 65% a 20% produkce bude ze Severní Ameriky, podporováno břidlicovými nalezišti. Severní Amerika se rovněž stane čistým energetickým exportérem do r. 2025.
Největším komponentem globální energetické potávky zůstane výroba elektrické energie. Poptávka po ní samotné pak vzroste o 85% do r. 2040 a bude tažena především rozvojovými zeměmi, kde v tuto chvíli jsou zhruba 1,3 mld. lidí bez elektřiny. Zdrojem při výrobě el. energie pak budou zemní plyn, nukleární energie a obnovitelné zdroje ve formě solární a větrné. Tyto zdroje postupně časem odsunou do pozadí uhlí. 
Report Exxonu klade důraz na vybalancování energetické náročnosti a růstu světové ekonomiky. Úsporné energetické prostředky a opatření ve formě vozidel na alternativní pohon (hybridy) či elektrárny s vyšší efektivitou při zpracování zemního plynu, apod. pak budou tvořit významnou funci pro růst produktu v zemích OECD. V dopravě se pak očekává zdvojnásobení počtu automobilů na silnicích do r. 2040. Avšak poptávka po motorovém palivu se nezvýší resp. časem i možná sníží z důvodu očekávaného přechodu na menší a lehčí automobily, které budou mít menší palivovou náročnost. 
Tj. oproti reportu IEA podobný odhad u zemního plynu a obnovitelných zdrojů, rozdíl je patrný u nukleární energie, ale to je pak spíše politická otázka zda nukleární ano či ne po zkušenostech z Japonska, apod. V souvislostí s reportem Exxonu stojí za zmínku zajímavosti:
  • 1,3 mld. lidí na světě bez přístupu k elektřině!
  • je tomu „jen“ 100 let zpět do historie, co jsme při výrobě světové globální energie ze 40% vyžívali spalování dřeva
  • do r. 2040 bude 75% světové populace žít v asijsko-pacifickém regionu a Indii
  • při uplatnění vyšší energetické efektivity dojde za 30 let k úspoře 500 triliónů Britských termálních jednotek
  • počet osobních automobilů se do r. 2040 zdvojnásobí na 1,6 mld.
  • zemní plyn emituje pří výtobě energie o 60% méně oxidu uhličitého než uhlí
  • podle stavu současné poptávky má svět zásoby zemního plynu na 200 let
Tak budeme velmi zvědavi jak se vše bude vyvíjet a do konce tohoto roku zvláště, jestli dojde k vyřešení (alespoň krátkodobé náplasti) hrozby fiskálního útesu a reakci trhů na toto. Stopky jsou zapnuty a čas se blíží. Závěrem se pojďme podívat na kontrakty ropy Brent na londýnské pobočce americké burzy ICE a zemního plynu na newyorské burze NYMEX (CME Group) a jejich spread (lednové kontrkaty, denní data):
      Autor: Martin Lembák
      Zdroj: www.proinvestory.cz