QE3 - Cesta k lepším zítřkum, nebo počátek ekonomické zkázy?

Před několika dny Bernanke na jednání amerického Fedu oznámil spuštění QE3 pro podporu hospodářského růstu a tvorbu pracovních příležitostí. Fed po dvoudenní schůzce svého měnového výboru oznámil, že bude nakupovat státní dluhopisy a další vybraná aktiva tempem 40 miliard dolarů (asi 758 miliard Kč) měsíčně.

Co je to vlastně QE3, aneb kvantitativní uvolňování? Každý o něm mluví, spousta investorů jej už měsíce očekávala. Někdo jej odsuzuje, někdo naopak podporuje. Kvantitativní uvolňování je v podstatě tisknutí nových peněz. Při QE centrální banka nakupuje velké objemy aktiv – v tomto případě hypotéční cenné papíry. Cílem této akce je snížení dlouhodobých úrokových sazeb, což by mělo podpořit růst ekonomiky. Fed již QE vyzkoušel dvakrát od roku 2008 nyní se tedy hovoří o třetí vlně.

Aby mohl Fed aktiva nakupovat, vytváří ničím nekryté peníze. A to tak, že cenné papíry nakupuje od komerčních bank, jimž za ně připíše na účet odpovídající částku. Peníze se objeví na účtu, který mají komerční banky u Fedu. Tam jsou úročeny sazbou pouze 0,25 procenta ročně, Fed proto doufá, že banky budou chtít získané peníze využít účelněji. Ideálně by je měly poskytnout ve formě úvěrů firmám a jednotlivcům; za takové úvěry získají vyšší úrok.


Pokud firmy za peníze nakoupí výrobní zařízení a jednotlivci auta či nemovitosti, pak by se ekonomika měla dát do pohybu. Fed ale nemá jistotu, že banky peníze opravdu použijí na poskytnutí úvěrů. Vzhledem k tomu, že Fed nakupuje hypoteční cenné papíry, přímo tak pomáhá snižovat úrokové sazby hypoték. Firmy si tak budou schopny půjčovat levněji a budou mít možnost více utrácet. Fed opět doufá, že tím pomůže firmám rozpohybovat ekonomiku.

Fed předpokládá následující ekonomický vývoj. Firmy budou více investovat, čímž se také vytvoří více pracovních míst a nasytí se pracovní trh. Lidé budou mít práci a tím pádem budou moct opět více utrácet. Otázkou je zda tento koloběh opravdu znovu poběží. Bernanke zároveň oznámil, že bude “tisknout peníze” tak dlouho jak bude potřeba. Tzn. dokud se zásadně nezlepší situace na pracovním trhu. Otázkou je jak dlouho tohle může trvat a také kolik toho ještě světová ekonomika snese.


(zdroj:easyinvest.cz)