Odborná kniha Peněžní ekonomie a bankovnictví týmu předních odborníků v oblastech měnové politiky, bankovnictví a peněžních a kapitálových trhů. V šesti částech se autoři zabývají teorií peněz a úrokové míry, komerčním bankovnictvím, finančními trhy, centrálním bankovnictvím a regulací a dohledem bank, měnovou teorií a politikou, a také mezinárodními financemi. Aktualizované vydání představuje změny měnové politiky a regulace a dohledu finančních institucí spojené s finanční a ekonomickou krizí. Zásadní pozornost je přitom věnována České republice a Evropské měnové unii.
Rozvoj tržní ekonomiky a s tím spojené působení základních funkcí peněz v praktické rovině znamenají, že ekonomické subjekty opírají svá ekonomická rozhodování jak o skutečný, tak o očekávaný vývoj peněžních veličin. Jde především o úrokové sazby, kursy cenných papírů nebo měnové kursy. Tato skutečnost současně vede k nárokům na poznání problematiky fungování peněžního oběhu, finančních institucí a peněžních a kapitálových trhů.
Publikaci autoři rozdělili do šesti základních částí. V úvodní části Peníze a úrok se čtenář může seznámit se základními poznatky o podstatě fungování peněz, jejich emisi, oběhu a funkcích. Do kapitoly je rovněž zařazena problematika měnových unií. Další kapitolu věnovali teoriím úrokové míry a determinantám a faktorům její úrovně a pohybu.
V druhé části Finanční systém se autoři věnují otázkám členění a fungování finančních trhů a úloze finančních zprostředkovatelů. Aktuálně je zařazena subkapitola o příčinách a projevech globální finanční krize. Část zahrnuje nejen rozsáhlou kapitolu o obchodním bankovnictví, ale i nově zpracovanou kapitolu o institucích kapitálových trhů.
Třetí část Trhy cenných papírů obsahuje výklad základů investičního managementu. Čtenář se může seznámit zejména s jednotlivými typy investičních instrumentů a metodami jejich ohodnocování a s institucionálním uspořádáním trhů cenných papírů.
Ve čtvrté části Centrální bankovnictví se autoři zaměřují na postavení a činnost centrální banky, nástroje měnové politiky a systém regulace a dohledu bank. Zvláštní pozornost věnují centrální bance v české ekonomice a Evropské centrální bance.
Pátá část Měnová teorie a politika nejdříve čtenáře uvádí do základů teorií poptávky po penězích. Následuje výklad emise, resp. nabídky peněz a samostatná kapitola věnovaná problematice inflace a deflace s využitím modelu AS–AD a řady příkladů z české ekonomické historie. Velká pozornost je věnována transmisním mechanismům měnové politiky. Podrobně jsou popsány alternativní způsoby provádění měnové politiky v podmínkách exogenity a endogenity peněz, tj. postupy spojené s regulací peněžní zásoby a cílováním inflace.
V závěrečné, šesté části Mezinárodní finance autoři navazují výkladem měnového kursu a kursové politiky s důrazem na problematiku vnější rovnováhy a volby kursového systému. Rovněž se věnují devizovým operacím a jejich praktickému využití při arbitráži, spekulaci a hedgingu.
Páté vydání publikace Peněžní ekonomie a bankovnictví je doplněno o aktuální skutečnosti a upraveno především s ohledem na změny v české ekonomice a finanční a ekonomickou krizi v posledních letech. Vydání rovněž reflektuje zkušenosti autorů s výkladem problematiky na kursech pro vysokoškolské a postgraduální studenty. Publikace také obsahuje podrobný seznam literatury, rejstřík a anglické shrnutí.
Objednať Peněžní ekonomie a bankovnictví
Poštovné a balné je zdarma!
(zdroj:investbook.sk)